Egy radikálisan új repülőgéppel állt elő a holland műszaki egyetem, amelynek egyik érdekessége, hogy a hajtómű a szerkezet tetején kapott helyet, az utasok pedig lényegében a szárnyakban ülnek.
Az utóbbi évtizedekben nem sok minden változott az utasszállítók formáját illetően. Persze modernebbek lettek, de összességében nem sok különbség fedezhető fel, mondhatni mindegyik ugyanúgy néz ki.
Ehhez képest a holland Delfti Műszaki Egyetem (TU Delft) csak nemrég bemutatott elképzelése radikálisan eltér minden korábbi típustól, a gép ugyanis V alakú. A Flying-V névre keresztelt utasszállítóban ezért máshogy, illetve máshol kell helyet foglalniuk az utasoknak: lényegében a szárnyakban ülnek, és azok fölött helyezkednek el a hajtóművek. Azoknak, akik otthonosan mozognak a zenevilágban, valószínűleg ismerősen cseng majd a név, a repülőt ugyanis a híres Gibson-gitárról, a hasonló formájú a Flying V-ről nevezték el.
A gép egyelőre koncepcióként létezik, azaz csupán a tervezők fejében él, kipróbálható, tesztelhető modell még nem készült belőle. Az ötlet azonban annyira ígéretesnek tűnik, hogy a holland légitársaság, a KLM máris beállt a támogatói közé. Az Aerotime azt írja a dizájnról, hogy kinézete ellenére sokkal, kb. 20 százalékkal fogyaszt kevesebbet, mint a hasonló befogadóképességű, 314 férőhelyes Airbus A350-900.
Az új kabindizájn már épül, de egyelőre csak modellezés céljából, ezt viszont bárki megnézheti, ha idén október 3-13. között az amszterdami Schiphol repülőtéren jár.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.