Pókmérget termel, és hullanak tőle a szúnyogok, mint a legyek.
Nem minden génmanipuláció az ördögtől való. A Marylandi Egyetem kutatói egy olyan génmódosított gombafajjal kísérleteznek, amely pókmérget termel, és így pusztítja el a maláriát terjesztő szúnyogokat.
A malária évente legalább 400 ezer ember haláláért felelős, a megbetegedések száma 200 millió felett van.
A tudósok Burkina Fasóban tesztelték az új gombafajt. A kísérlet eredménye az volt, hogy a szúnyogpopulációk teljesen összeomlottak 45 nap alatt, a rovarok 99 százaléka pusztult el.
Az eljárás azzal kezdődött, hogy azonosították a Metarhizium pingshaense nevű gombát, amely a szúnyogokon élősködik. Ezután módosították a gomba génállományát, és átültették belé egy ausztráliai pókfaj génrészletét, amely a méregtermelésért felelős.
A kutatók Burkina Fasóban felépítettek egy egész falut kunyhókkal, növényekkel, vízforrással és a szúnyogok táplálékaival. Az egészet lefedték kettős szúnyoghálóval.
A modellfaluban hamar elszaporodtak a szúnyogok. Ám amikor kitették a gombaspórákkal fertőzött textillapokat, 45 nap múlva összesen 13 rovar maradt az 1500-as kezdőcsapatból.
A módszer előnye, hogy a rovarirtószerekkel ellentétben csak a szúnyogokat támadja meg, nem veszélyes például a méhekre és más állatokra. Az eljárást továbbfejlesztik, mert a hagyományos irtószerek nemcsak környezeti károkat okoznak, de mind több rovarfaj válik ellenállóvá velük szemben. (BBC)