A Samsung moszkvai laboratóriumában olyan algoritmust fejlesztettek ki, ami egyetlen fotóból is képes videót készíteni úgy, mintha abban a képen látható személy szerepelne.
Az elmúlt időszakban viszonylag kevesebb szó esett róla, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne továbbra is rendkívül veszélyes a deepfake-technológia. Jól demonstrálta ezt az a felvétel, amit tavaly augusztusban adtak közre a kutatók: a mesterséges intelligenciának elég vol végignéznie 20 percnyi videót másról, majd megcsinálja önről ugyanazt.
A deepfake lényege ugyanis az, hogy a mesterséges intelligencia különböző felvételek segítségével képes olyan videót generálni, mintha abban valóban egy adott személy szerepelne – holott annak csak a digitális verzióját láthatjuk. A dolog 2017-ben robbant igazán nagyot, amikor a Washingtoni Egyetem kutatói Barack Obamán mutatták meg, hogyan is működik mindez a gyakorlatban.
Most egy újabb "előrelépés" történt a deepfake-technológiában: a Samsung Moszkvában működő, mesterséges intelligenciát kutató laboratóriumában olyan algoritmust fejlesztettek ki, ami már egyetlen felvételből is képes videót gyártani – írja a BBC. Ebben az esetben többek között Leonardo da Vinci világhírű festményén, a Mona Lisán mutatták meg, hogyan is működik a program.
Az algoritmust nagyjából 7000 fotóval "tanították be", amiket a YouTube-ról szereztek be. Mindez jól mutatja, milyen komoly veszély rejlik a technológiában, illetve mennyire óvatosnak kell(ene) lennie mindenkinek, aki tartalmat oszt meg magáról az interneten.
A Samsung algoritmusa a Mona Lisa mellett Salvador Dalit, Albert Einsteint, Fjodor Dosztojevszkijt és Marilyn Monroe-t is életre keltette.
Ha szeretne többet megtudni a deepfake-technológiáról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.