Tech hvg.hu 2019. május. 11. 12:21

A komplett Wikipédia és több ezer könyv szóródott szét a Holdon

A Holdba csapódott izraeli szonda miatt az eszköz "rakománya", az emberiség fontos tudnivalóit tartalmazó lemezek is szétszóródtak az égitesten. A kutatók azóta is keresik, csak azt nem tudják, hol kellene.

Technikai és kommunikációs hibák miatt nem tudott landolni a Holdon az izraeli Beresit, az április közepi küldetés ezért sikertelenül zárult

A Beresit érdekessége, hogy nem csak egy sima szonda volt, fontos rakományt vitt magával: ahogy az Elon Musk által felbocsátott Tesla, úgy ezt az eszközt is megpakolták az emberiségről szóló tudnivalókkal, többek közt a Wikipédia másolatával, és több ezer kötetnyi könyv digitális változatával. Az úgynevezett Arch Lunar Library csomag 100 gigabájtnyi adatot tartalmaz, melyeket 25 nikkel lemezen helyeztek el a projekt felelősei.

A pakk ezután került a Beresit fedélzetére, onnan pedig – sikeres leszállás esetén – a Holdra, hogy ha az emberek már nem lesznek, legyen valami nyomunk, amiből következtetni tudnak az életünkre, szokásainkra, és arra, milyen nyelveket beszéltünk. Noha a csomag megérkezett a Holdra, a szonda becsapódásával a lemezek szétszóródtak az égitesten – írta a Mashable.

Arch Mission Foundation

A lemezeket készítő Arch Foundation szerint a csomag biztosan nem sérült meg a szonda darabjaira törésével, mert ilyen helyzetre is felkészítették. Ez azt jelenti, hogy a felküldött adat valahol most is ott van a Holdon, már csak azt kellene tudni, pontosan hol ért földet (illetve Holdat). A csomagot összeállítók viccesen meg is jegyezték, hogy a lemezek szétszóródásával egy könyvtárat hoztak létre a Holdon.

Az ötletgazdák egy online elérhető dokumentumban foglalták össze a történteket, illetve minden olyan információt, amely a csomag megtalálásához vezethet. Aki érez magában késztetést, illetve jó volt matekból, akár azonnal csatlakozhat a kincsvadászathoz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés