A NASA egy új eszközzel mérné meg a növények fénykibocsátását, hogy jobban megértsük, miként hat rájuk a globális felmelegedés.
Hamarosan újabb ellátmányt kaphatnak a Nemzetközi Űrállomás tudósai. Az utánpótlást a tervek szerint április 26-án indítják majd útnak a SpaceX segítségével, ám nemcsak ezért lesz érdekes a misszió. A tervek szerint ugyanis Föld körüli pályára áll majd az Orbiting Carbon Observatory-3-nak (OCO-3) nevezett hűtőgép méretű eszköz is, amely a földi növények fénykibocsátását fogja mérni.
Az OCO-3 a légköri szén-dioxid térbeli és időbeli ingadozását méri majd, de a szerkezet egyik érzékelőjének egy másik feladata is lesz. A készülék a nap által gerjesztett fluoreszcenciát (SIF) is mérni fogja. Ez az a fény, amit a növények az emberi szem számára láthatatlan módon bocsátanak ki akkor, amikor a légkörből kivonják a szén-dioxidot, majd a napfény segítségével a fotoszintézis során cukorrá alakítják azt.
Mindez lehetővé teszi a tudósok számára, hogy megnézzék, hogyan reagálnak a növények a klímaváltozásra. Hasonló megfigyelést egyébként végzett már a NASA, de az OCO-3 segítségével most először nézhetik meg azt, egyetlen napon belül hogyan változik a fotoszintézis a trópusokon.
Az OCO-3 a 2014-ben elindított OCO-2 utódja lesz. Az öt évvel ezelőtt felbocsátott műhold segítségével a kutatók bepillantást nyerhettek abba, miként változik a Föld szénciklusa a növényeknek köszönhetően. Ezzel mérték meg azt is, hogy a 2015-2016-os El Niño nemcsak, hogy magasabb hőmérsékletet és a globális csapadékminta változását okozta, de 2,5 milliárd tonna szén-dioxid levegőbe jutását segítette azzal, hogy az Amazonas-medencében csökkent a fotoszintézis mértéke.
Az Earthernek nyilatkozó Nick Parazoo, az OCO-3 egyik tudósa szerint az eszközzel jóval több mérést tudnak majd végezni a trópusokon, mint amire az OCO-2-vel voltak képesek. Ráadásul az új eszköz nemcsak pillanatképeket lát majd, hanem folyamatosan nyomon tudja követni a napi változást.
Az OCO-3 minden nap egy kicsit korábban tudja elvégezni a megfigyelését, így egy hónap alatt az összes napsütéses óra adatait rögzíteni tudja majd. Mindebből kiderül, a különböző behatások – például egy felhős időjárás – miként hatnak a növényekre.
A szerkezet emellett arra is képes lesz, hogy "pillanatképeket" készítsen a Föld bizonyos pontjain a növények növekedéséről és a szén-dioxidról. Ennek köszönhetően olyan kérdésekre kaphatnak választ, hogy hogyan változik meg a növények növekedése a városon belül és kívül, vagy, hogy a vulkáni szén-dioxid-kibocsátás lökést ad-e a helyi növényzet növekedésének.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.