Tech hvg.hu 2019. március. 28. 14:33

És akkor a Google bemutatta, hogyan találná fel újra a videojátékozást

Paradigmaváltással próbálja megtörni a Google a játékpiacon az elmúlt évtizedekben kényelmesen berendezkedett Sony–Nintendo–Microsoft-triumvirátus uralmát. Az ötlet nem új, ahogy a körülötte tornyosuló kérdőjelek sem.

A Google-től nem szokatlan, hogy egy igen hasonló szolgáltatásokkal teli piacra nem egy kicsit szebb, kicsit jobb megoldással lép be, hanem egy alapjaiban új rendszerrel.

A piacvezető Sony PlayStationtől és társaitól eltérően a Stadia nem egy megvásárolható készülék, hanem egy használható platform: Gaming as a Service (GaaS), azaz játék mint szolgáltatás. A Google a vállalati hálózatoknál már régóta alkalmazott szerver-kliens modellt alkalmazza, amit napjainkban felhőalapú megoldásként, illetve streamingszolgáltatásként szokás emlegetni. A program nem a felhasználó előtt lévő eszközön fut, hanem a Google szervertermeiben. Az ott dolgozó nagyon erős gépek végeznek el minden szükséges feladatot, egyebek mellett minden szerveregység részét képező, az AMD-vel közösen fejlesztett grafikai processzor (GPU) segítségével, ami 10,7 teraflopos számítási teljesítményt nyújt. Ez több, mint a jelenlegi legerősebb PlayStation 4 Pro 4,2 teraflopos és az Xbox One X 6,0 teraflopos teljesítménye együttvéve.

Az ilyen módon futó játékprogram valós idejű képét a Stadia amolyan "tévéadásként" küldi el a felhasználó készülékére – ami így akár egy gyengébb laptop vagy egy okostelefon is lehet, hiszen gyakorlatilag csak egy élő videó képét kell megjelenítenie.

A konkurensek törhetik a fejüket, hogy hogyan reagálnak a Google által támasztott kihívásra. Ha a Stadia nem jár úgy, ahogyan a Google+ járt, mert a vállalat optimális kereteket teremt, és segít leküzdeni a lassabb internet miatti otthoni problémákat is, akkor valószínűleg sokan adnak majd ki szívesebben havi néhány ezer forintot, mint hogy egy összegben vásároljanak meg 100-150 ezer forintos konzolokat.

A témáról bővebben a friss HVG hetilap Tech+tudomány rovatában olvashat!

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.