Kanadai kutatók modelljei azt sugallják, hogy megnőhet az ételmérgezéses esetek száma a globális felmelegedés következtében.
A Guelph-i Egyetem és a Toronto Egyetem kutatói a Royal Society Open Science folyóiratban publikálták kutatási eredményeiket, feltárva a globális felmelegedés egyik kellemetlen, eddig nem ismert velejáróját. Azt modellezték, hogy miként szaporodnak el a legyek Kanadában a hőmérséklet növekedésével, és ennek milyen egészségügyi következményei lehetnek.
A kutatók a Campylobacter nevű baktériumot nevezték meg az ételmérgezések egyik felelőseként. Azt már régebbi kutatások is kiderítették, hogy ezek a baktériumok szennyezett élelmiszerek (elsősorban hús, legfőképpen baromfihús) közvetítésével okoznak gyomor- és bélrendszeri megbetegedéseket. Ezek a baktériumok nyaranta sokkal több mérgezést okoznak Kanadában, mint az egyéb évszakokban, s mivel a legyek testén ilyen baktériumokat találtak, és a legyek nyáron a legaktívabbak, egyértelmű volt a következtetés, ezek a rovarok fertőzhetik meg a húsokat.
A kutatók ebből kiindulva próbálták modellezni, mi történhet, ha több lesz a légy Kanadában – korábbi tanulmányok már feltárták, hogy a légytojásokból hamarabb kel ki melegben a légy, így jobban szaporodnak a rovarok. A jelenlegi modellezés alapján (amelyhez az elmúlt 12 év légypopulációit vették alapul) arra a következtetésre jutottak, hogy 2080-ra megduplázódhat a Campylobacterrel kapcsolatos ételmérgezéses esetek száma.
[Húsba vágó lesz David Attenborough legújabb dokumentumfilmje]
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.