Új intézkedéseket javasolt az ötödik generációs mobil távközlési hálózatok (5G) magas szintű biztonságának garantálása érdekében kedden az Európai Bizottság, ugyanakkor nem kezdeményezte a kínai Huawei kizárását az infrastruktúra kiépítését célzó tenderekből.
Az Európai Bizottság keddi közleménye szerint a demokratikus folyamatok, például a választások során is egyre nagyobb szerep hárul az 5G hálózatokra, ami még nyilvánvalóbbá teszi, milyen fontos a rendszer esetleges sebezhetőségét orvosolni, és még nagyobb súlyt ad a Bizottság által kiadott ajánlásoknak most, a májusi európai parlamenti választások előtt.
A brüsszeli testület felszólította az uniós tagállamokat, hogy végezzenek kockázatelemzést a telepítendő 5G-hálózatokkal kapcsolatban, frissítsék a meglévő biztonsági előírásaikat és határozzanak meg szigorúbb követelményeket a nyilvános hálózatok biztosítása érdekében. Noha nem nevezték meg a kínai óriásvállalatot a közleményben, szakértők szerint egyértelműen a Huaweire utaltak. Az EU két hete kongatta meg a vészharangot az ügy miatt.
[Itt az idő Magyarországon is betiltani a Huawei telefonjait?]
A közlemény szerint a tagállamoknak meg kell osztaniuk egymással az információkat, és a Bizottság és az Európai Uniós Kiberbiztonsági Ügynökség (ENISA) támogatásával 2019. október 1-jéig el kell végezniük az összehangolt uniós kockázatértékelést. "Az értékelés eredménye alapján a tagállamok közösen döntenek majd a nemzeti szinten alkalmazható kockázatcsökkentő intézkedésekről. Ezek között szerepelhetnek tanúsítási követelmények, tesztek, ellenőrzések, valamint az esetleges biztonsági kockázatot hordozó termékek vagy beszállítók beazonosítása. Ezenfelül a tagállamoknak olyan konkrét biztonsági követelményeket kell kidolgozniuk, amelyeket alkalmazni lehet az 5G hálózatokkal kapcsolatos közbeszerzések keretében, ideértve a kiberbiztonsági tanúsítási rendszerek végrehajtására vonatkozó kötelező követelményeket is".
Biztonsági megfontolásokból nemrég az Egyesült Államok, majd Ausztrália, Új-Zéland és Tajvan is kizárta az 5G-hálózatok fejlesztéséből a Huaweit, illetve Japán is erre készül. A leghangosabban az amerikaiak tiltakoznak, szerintük a kínai cég termékei kémkedésre alkalmasak, és titokban továbbítanak adatokat. A brit hírszerzés ugyanakkor azt közölte: semmi nem indokolja a Huawei kizárását. A kémkedés vádját korábban maga a Huawei alapítója is visszautasította, és elég erős üzenetet küldött az USA-nak. A kínai cég később egész oldalas hirdetést adott fel, hogy visszaszerezze elvesztett presztizsét az Egyesült Államokban (is).
Ha érdeklik a fejlemények, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.