Nem csak a felszínt kapargatná meg a Hajabusza-2 a Ryugu aszteroidán, a belsejére is kíváncsiak a kutatók. Úgyhogy robbantanak.
Igen izgalmas napok következnek a japán űrügynökség (JAXA) számára, ugyanis egy krátert kísérelnek meg robbantani a Ryugu kisbolygón. A kutatók szondája, a Hajabusza-2 nemrég vízre utaló nyomokat talált itt, de a misszió következő része talán ennél is nagyobb eredményeket hozhat.
A Hajabusza-2 egy hónappal korábban landolt a Földtől mintegy 340 millió kilométerre lévő aszteroidán. Az űreszköz a manőverről videót küldött haza. Azóta több kisebb misszióra is sor került, például sikeresen gyűjtött be kisebb kőzetmintákat. Ezeket azonban „csak” a felszínről kapkodta össze a szonda, a kutatók pedig jól tudják, az izgalmasabb részek mélyebben találhatók.
Ezért is vágnak bele a küldetés újabb szakaszába, amelynek lényege, hogy a szonda egy baseball-labda méretű robbanótestet „dob” a kisbolygó felszínére. A detonáció hatására a kutatók szerint egy legalább 10 méter átmérőjű és egy méter mély kráter képződik, amelyből már kiemelhetők a beszédesebb kőzetdarabok.
A japán tudósok szerint több mint nehéz manőverről van szó, ugyanis a szondának a kioldást követően gyorsan az aszteroida másik oldalára kell kerülnie, hogy a robbanás során keletkező törmelékek ne tegyenek benne kárt. A kísérletre április 5-én kerül sor.
Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.