A Hubble űrteleszkóp még közel 30 évnyi működés után is képes lenyűgözni a tudósokat, most épp egy csillag születéséről készült fotóval.
Nehéz eldönteni, hogy mi a fantasztikusabb: az, hogy a NASA Hubble űrteleszkópja még 28 év után is tökéletesen végzi a munkáját, vagy azok a dolgok, amiket képes megfigyelni. Persze, miért is kellene a kettő közül "választani", mikor a két dolog azért erősen összefügg. Így jöhetett létre például az a kép is, amit nemrég tett közzé a NASA.
A Hubble űrteleszkóp egy csoportnyi kék "foltot" kapott lencsevégre, amelyek fénye nagyjából 1000 fényévre van tőlünk, vagyis a fénye 1000 éve indult útnak a világegyetembe, mígnem a Hubble befogta azt. A NASA szakemberei a látottakat "füstölgő puskacsőnek" nevezték el, ami egy újonnan formálódó csillag létrejöttéről tanúskodik.
Az egyébként tiszavirág-életű, kék színű "felhők" egy energiában rendkívül gazdag gáz vagy plazma nyomai, amelyek a világűrben nagy mennyiségű gázzal és porral ütköznek össze. A tiszavirág-életű jelzőt persze itt is kozmoszi méretekben kell érteni, a felhők élettartama ugyanis néhány tízezer év lehet.
A tudósok mérései szerint az összesen öt darab kék felhő több mint 241 ezer km/h-val robognak a kép bal felső sarka felé. A jelenséget kiváltó SVS 13 jelű csillagot viszont a NASA még nem láthatta, mert azt minden bizonnyal vastag porfelhő takarja el a szemünk elől.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.