Ausztrál fogorvosok szerint sokan nem fordítanak kellő figyelmet arra, mennyi fogkrémmel mosnak fogat. Pedig kutatók szerint a fluoridos készítmények túlzott használata nem kis problémához vezethet. A túlzott fogkrémhasználat a kisebbeknél fokozottan előfordulhat.
Abban sokan egyetértenek, hogy a fogak egészségének megőrzésében fontos szerepet játszik a fluorid, ugyanakkor ellenérvekből sincs hiány. A téma így állandóan a közbeszéd tárgya, most éppen ausztrál kutatók tettek hozza egy újabb fejezetet.
Az Ausztrál Fogorvosok Egyesülete (Australian Dental Association) szerint a felnőttek és a gyerekek fogkeféjére is jóval több fogkrém kerül, mint kellene. Egy február elején publikált kutatás eredménye ez, amelyben azt is jelzik, hogy éppen a fluor(id) miatt illene óvatosabban adagolni a pasztát.
Az ABC News által is idézett tanulmány szerint a túlzott fluoridmennyiség dentális fluorózist okozhat, aminek következtében a fogzománc érdesebbé, törékenyebbé válik, de a fogak el is színeződhetnek miatta.
Különösen az 1-8 éves gyermekeknél veszélyes ez, hiszen a maradó fogak zöme ebben az időszakban fejlődik ki.
Az ausztrál fogászegyesület alelnöke szerint 18 hónapos korig nem javasolt a fogkrém használata, és utána is csak rizsszemnyit tegyenek a szülők a gyerekek fogkeféjére. Hétéves kortól már többet is lehet, de a borsónál nagyobb mennyiség még akkor sem jó ötlet, főleg a fluoridos készítményekből.
A szakemberek szerint a felnőtteknél ugyan kisebb a hasonló problémák kialakulásának veszélye, de borsónyi fogkrémnél nekik sincs szükségük többre egy fogmosáskor.
Ehhez kapcsolódik amerikai kutatók nemrég közölt eredménye. Kutatásuk során úgy találták, több fogselyemben is olyan mértékben vannak jelen úgynevezett PFA-anyagok, amely már káros lehet a felnőttek egészségére is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos témákat is ismertető Facebook-oldalát.