Tech MTI 2019. február. 17. 16:25

Egyre több hackertámadás éri a németországi kritikus infrastruktúrát

Köztük a távközlési hálózatokat, az áramszolgáltatók rendszereit és a közigazgatást - írta a Welt am Sonntag című vasárnapi német lap. A támadások hátterében külföldi hírszerző szolgálatok állhatnak.

A szövetségi informatikai biztonsági hivatal (BSI) adatai szerint tavaly a második félévben 157 hackertámadást regisztráltak az ország működése és biztonsága szempontjából kritikus, létfontosságú infrastruktúra körébe sorolt rendszerek ellen. Ez jelentős növekedés az előző időszakhoz képest - emelték ki, hozzátéve, hogy 2017-ben egész évben 145, 2016-ban pedig 34 ilyen támadást jegyeztek fel.

A támadások természete is változóban van, korábban az információszerzés volt a leginkább jellemző cél, újabban pedig az irányítás átvétele és a szabotázs, a rendszerek működésének megzavarása, megbénítása.

A hackertámadások tényleges száma nagymértékben meghaladja a regisztrált esetek számát, mert számos cég az arculata, jó híre védelmében nem jelenti be a BSI-nél a támadásokat.

A lap szerint elkövetőként természetes módon számításba jöhetnek terroristák, de valószínűbb, hogy máshonnan érkezik a veszély. Idézték a legnagyobb lakosságú tartomány, a 18 milliós Észak-Rajna-Vesztfália alkotmányvédelmi hatóságának egy belső elemzését, amely szerint a hálózatok feletti tartós ellenőrzés megszerzésére irányuló kibertámadások hátterében külföldi hírszerző szolgálatok állhatnak.

A támadások indítéka sok esetben a "fenyegetési potenciál" megteremtése, vagyis jelzése annak, hogy "ha bosszantani akartok bennünket, mi csak megnyomunk egy gombot, és már bent is vagyunk a rendszereitekben" - írta a Welt am Sonntag.

Hozzátették: több ország, köztük Irán, Kína és Oroszország vezetése felhatalmazta a hírszerző szerveknél tevékenykedő hackereket a külföldi ipari létesítmények és közműhálózatok elleni szabotázsakciókra.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.