A NASA a napokban kezdi meg a Mars 2020-as projekt előkészítését, amelynek első lépéseként a kommunikációban kulcsfontosságú szerepet játszó műholdat "teszik a helyére".
2014 szeptembere fontos dátum volt a NASA életében. A 2013 novemberében felbocsátott Maven űrszonda ekkor érte el a Marsot, az amerikai űrkutatási hivatal tudósai pedig sikerrel manővereztek vele, így pályára tudták állítani a vörös bolygó körül. Most egy újabb fontos feladat vár az űrszondára és kezelőire, ami már egy következő projektet készítenek elő.
A NASA bejelentése szerint a műholddal hamarosan közelebb merészkednek a Marshoz. Mindez azt jelenti, hogy a jelenlegi, nagyjából 3850 mérföldes (kb. 6195 km) távolságát 2800 mérföldre (kb. 4506 km) csökkenti a felszíntől.
Mindez azért fontos, mert a 2020-ban útnak induló, és a tervek szerint 2021-ben landoló Mars 2020 nevű Mars-járóval sokkal hatékonyabban tud majd kommunikálni a szerkezet. A közeledés pont olyan lesz, mint amikor valaki a mobiltelefonjával egy adótorony felé közelít: minél közelebb van hozzá, annál erősebb lesz a jel.
[Ez nem semmi: 23 szemet küldünk a Marsra, 20 megapixeles fotókat küldenek majd haza]
A NASA szakemberei a következő napokban begyújtják majd a műhold hajtóműveit, hogy a közeledés pedig hónapokat vesz majd igénybe. Eközben a Mars légkörét az úgynevezett levegőfékezéshez használja majd az űrszonda, így csökkentve le a saját sebességét.
A Marshoz való közeledésnek nemcsak a jelerősség miatt van fontos szerepe, hanem azért is, mert így gyakrabban tud majd kommunikálni a Mars 2020 Mars-járóval. Jelenleg mintegy 5,3-szer kerüli meg a vörös bolygót egyetlen (földi) nap alatt a Maven, a közeledéssel ez a szám 6,8-re növekszik. Mindez pedig gyorsabb adatátvitelt jelent.
Az egyik legfontosabb kérdés korábban az volt, hova száll majd le a Marson a Mars 2020. 2018 novemberében erre is választ kaptunk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.