Tech hvg.hu 2017. november. 09. 11:01

Ez nem semmi: 23 szemet küldünk a Marsra, 20 megapixeles fotókat küldenek majd haza

Korábban csupán 1 megapixeles képeket tudtak készíteni a marsjárók kamerái, 2020-ban azonban komoly áttörés várható.

Lassan célegyenesbe ér a NASA következő nagy küldetése, a Mars 2020 nevű marsjáró egységének fejlesztése. A tervek szerint az amerikaiak 2020 nyarán indítanák útnak az újabb robotot, ami 2021 februárjában landolna a szomszéd bolygón, és különböző tudományos munkákat – kőzetminták gyűjtése, egykori marsi élet nyomainak felkutatása – végez majd el.

A NASA a napokban közzétett egy ábrát, amelyen amellett, hogy végre láthatjuk a marsjárót, néhány fontos adatot is közöltek a szakemberek. Ezek közül az egyik legérdekesebb a kamerák száma: összesen 23 darabot telepítenek/tettek a marsjáróra.

Ezek közül hét a különböző tudományos adatgyűjtésekben vesz részt, kilenc a környezetét figyeli majd meg a tájékozódáshoz, a maradék hét pedig a tervek szerint az ereszkedést és a landolást követi majd nyomon. Azonban az összes kamera közül kiemelkedik az eszköz főkamerája, a Mastcam-Z, amely a Curiosity főkamerájának egy "tovább fejlesztett" változata. A Z a zoomot jelenti, vagyis az új változattal már közelíteni és távolítani is lehet majd.

NASA/JPL-Caltech

A kamera elviekben jóval több 3D-s képet tud majd készíteni, mint az elődje, és jóval több információt is nyújthat a bolygó földtanáról. Ami viszont igazán különlegessé teszi, hogy most először képes lesz nagy felbontású, 20 megapixeles színes fotókat lőni a Marson. Csak összehasonlításként: a korábbi marsjárókon 1 megapiexeles kamera volt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.