Hétfőn kellett volna szavazniuk az Európai Unió döntnökeinek, hogy elfogadják-e jelenleg formában a (sokak által támadott) új szerzői jogi irányelvet. A többség most azt szeretné, ha átgondolnák a jogalkotók a problémás részeket.
Tavaly óta egyre nagyobb idegességgel figyelték az internettel foglalkozó szakemberek, valamint az internetes cégek, hogy milyen irányba alakul az Európai Unió új szerzői jogi irányelve, és vajon lesz-e belőle törvény. Az irányelvbe két olyan pontot is belevettek a döntéshozók, amelyek az egész internetet megváltoztatnák. A 11. és a 13. cikkelyről van szó, amelyek közül az előbbi az internetes keresési találatok megjelenítését, utóbbi pedig az internetre felkerülő tartalmak sorsát befolyásolta volna. Ezekről korábban itt írtunk.
A Google a tavalyi év végén és január elején kampányba is kezdett, hogy mindkét cikkely ellen felemelje a hangját. A végső szavazást végül január 21-re tűzték ki, a döntés pedig meg is született hétfőn:
elnapolták a döntést.
Egész pontosan arról van szó, amiről egy nappal korábban Julia Reda EP-képviselő is beszélt: a 21 tagország közül 11 ellenezte a szerzői jogi reform jelenlegi formáját. Ők nemmel szavaztak, így azt gyakorlatilag átgondolásra, átdolgozásra kellett visszaküldeni.
Mindez azt jelenti, hogy a jövőben egész biztosan szavaznak majd az új szerzői jogi irányelvről, pontosabban arról, hogy az törvénnyé váljon-e. A kérdés inkább csak az, a jelenlegi forma átgondolása mit is jelent pontosan: mert bár jelentheti azt, hogy felpuhítják a mostani verziót, de az is lehet, hogy tovább szigorítanak rajta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.