A tetem több mint 30 millió éve együtt formálódott a hegységgel.
Egy kora jurakori dinoszaurusz maradványait találták meg az olasz Alpokban. A hatalmas húsevő, négyujjú állat az első olyan jura időszaki dinoszaurusz, amelyet Olaszországban találtak. A szakemberek a Saltriovenator zanellai nevet adták neki.
A milánói Természettudományi Múzeum szakemberei szerint ez a legősibb ismert ceratosaurus, és a legnagyobb termetű – súlya egy tonnát nyomott – húsevő dinoszaurusz, amely ebből a földtörténeti időszakból származik – olvasható a Live Science tudományos hírportálon.
The oldest large-sized predatory dinosaur comes from the Italian Alps
— Science Academy (@SienceAcademy) December 20, 2018
Early Jurassic predatory dinosaurs are very rare, and mostly small in size. https://t.co/VlNv6HgMdp pic.twitter.com/anpRdSRVZZ
A maradványok állapotából a tudósok arra következtetnek, hogy az állat teteme a tenger mélyére került, ahol az ott élő tengeri állatok rágcsálhatták meg, mielőtt a tenger mélye elnyelte. Akkor került a szárazföldbe, amikor mintegy 30 millió éve az Alpok formálódni kezdett.
A maradványok feltárása bonyolult művelet volt, mert ipari munkások dinamittal felrobbantották a bányát, amely a megkövült tetemet rejtette, és a robbanás több száz darabra törte a fosszíliákat. A megkövült csontokra 1996-ban bukkant a Milánótól mintegy 80 kilométerre északkeletre fekvő Saltrio közelében lévő márványbányában egy amatőr fosszíliavadász. Del Sasso és kollégái ez után szállták meg a térséget és tárták fel a maradványokat.
(Kiemelt képünk illusztráció.)