Tech MTI / hvg.hu 2018. december. 13. 08:03

Azt hiszi, abból lesz baj, ha túl keveset alszik? Akkor most mutatunk valamit

A túl sok alvás is káros az egészségre; a napi több mint nyolc óra alvás is megnöveli a szív és az érrendszer betegségei, sőt a halál kockázatát is – állapította meg egy kínai tanulmány. A tudósok azt mondják, rosszabb, mintha keveset aludnánk.

A pekingi Fuvaj Kórház és a kanadai McMaster Egyetem tudósai által végzett kutatásban 116 632 személy vett részt, a világ 21 országából származó 35 és 70 év közötti alanyok. 2003-tól nyolc éven át követték őket figyelemmel, ezalatt 4381 halálesetet és 4365 esetben szív- és érrendszeri betegséget regisztráltak.

Figyelembe vették a szakértők azokat a tényezőket, melyek befolyásolhatták az eredményeket, mint például a résztvevők korát, nemét, alkoholfogyasztását, a kardiovaszkuláris betegségekre, diabéteszre és vérnyomásra vonatkozó családtörténetét.

A tudósok a kutatás végére arra jutottak, hogy azoknál, akik 6-8 órát alszanak naponta, a legalacsonyabb a halál és a betegségek kockázata. Az ennél kevesebb és az ennél több alvás is összeköthető volt a megnövekedett rizikóval, de

a több alvásnál nagyobb volt a kockázat, mint a kevesebb alvásnál.

Pixabay / g3gg0

Napi 8-9 órányi alvás 5 százalékkal növelte a kockázatot, 9-10 órányi alvás 17 százalékkal, a több mint 10 órányi alvás pedig 41 százalékkal. Ugyanakkor a kevesebb mint 6 óra alvás 9 százalékkal növelte a kockázatot. A napi két órával több alvás tehát jóval veszélyesebbnek bizonyult, mint a két órával kevesebb.

A tudósok szerint a napközbeni (30-60 perces) pihenő növelheti a veszélyt, kivéve ha az egyének éjszaka 6 óránál kevesebbet alszanak. Akkor jól jön a kis napközbeni plusz, ráadásul még azzal sem esnek át a ló túloldalára.

A kínai kutatók a European Heart Journal című szaklapban mutatták be eredményeiket. Ezek hasonlatosak a brit kollégáik által egy hónappal korábban bemutatott kutatáséhoz. Eszerint azoknál a nőknél, akik 8 óránál többet alszanak, minden plusz órával 20 százalékkal megnövekszik a mellrák kialakulásának kockázata.

Fontos kiegészítés, hogy a kutatás során azt feltételezték, hogy az alvás időtartama nem változik a követési időszakban, ráadásul a szakértők nem gyűjtöttek az alvási zavarokra, például álmatlanságra (inszomnia) vagy légzéskihagyásra (apnoé) vonatkozó adatokat. Ezek hatással vannak az alvás minőségére, és befolyásolhatják az egészséget is.

Magyar kutatók nemrég megtalálták az agyban a stressz és az álmatlanság kulcsát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Hirdetés