Egyre több szélsőséges csapadékhoz vezet a klímaváltozás Európában, az Egyesült Államokban és Oroszországban – derül ki a Potsdami Klímakutató Intézet szerdán bemutatott tanulmányából.
Az eredmények szerint ezekben a régiókban a jövőben egyre több áradás és nagy mezőgazdasági termésveszteség várható. Ugyanakkor több aszály is lehet, főként Afrikában. "Tanulmányunk egyik fő következtetése, hogy a trópusi és szubtrópusi szárazföldi területeken általában több száraz rekord, az északabbra fekvő területeken pedig több nedves rekord dőlhet meg – mondta el Dim Coumou, a jelentés egyik szerzője.
A kutatást a szakértők a világ 50 ezer adatgyűjtő állomásáról érkező adatok alapján végezték: elemezték a világ havi csapadékrekordjaira vonatkozó változásokat. Ezek szerint az Egyesült Államok keleti és központi régióiban 1980 és 2013 között több mint 25 százalékkal nőtt a rekordcsapadékkal rendelkező hónapok száma. Az afrikai Száhel övezetben (a Szahara déli szegélyén) és a Szaharától délre ellenben 50 százalékkal növekedtek a szárazsági rekordok.
[Túlzás nélkül sokkoló: az eddigi 20 legforróbb évet az elmúlt 22 évben mérték]
A tanulmányban a szakértők összehasonlították az extrém időjárási jelenségeket olyan szélsőségekkel, amelyek a hosszú távú klímaváltozás nélkül lennének várhatóak. "Aggasztó, hogy már egy Celsius-fokos globális felmelegedéssel jelentősen növekszik az ilyen extremitások száma" – mondta Jascha Lehmann szerző.
A tudósok a lengyelországi Katowicében tartott ENSZ-klímakonferencia résztvevőit arra szólították fel, hogy találjanak megoldást a Föld felmelegedésének korlátozására. Megegyezés nélkül ugyanis a Föld még ebben az évszázadban eléri a 3-4 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedést. "A fizika azt mondatja velünk, hogy emiatt ezek a szélsőséges csapadékos jelenségek tovább fognak erősödni" – magyarázta Lehmann.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.