Az eredeti tervekhez képest később, de végül csak fellőtte az Európai Űrügynökség a harmadik MetOp-műholdat is. A kiépült rendszerrel sokkal pontosabbá válhat az időjárás-előrejelzés.
A jövőben sokkal pontosabb lehetnek az európai időjárás-előrejelzések annak köszönhetően, hogy az Európai Űrügynökség végre felbocsátotta a harmadik MetOp-műholdját. A MetOp–C a korábbi két eszközzel rendszerbe kapcsolva szolgáltatja majd az adatokat a meteorológusok számára.
A BBC beszámolója szerint a Francia Guyanából fellőtt eszköz ottani idő szerint kedden késő este indult útnak, feladata pedig a Föld körül keringve összegyűjteni a napi előrejelzéshez szükséges információkat. A szerkezet ugyanakkor készült, mint a már használatban lévő másik két eszköz, végül azonban későbbi időpontra tartogatták a fellövését. Éppen ezért van rajta olyan eszköz, ami már 17 éves.
Liftoff of Soyuz VS19 with #MetOpC! pic.twitter.com/UypzZHZjW8
— ESA (@esa) 2018. november 7.
Ennek ellenére a szakemberek nem aggódnak, hogy nem tud majd megfelelően működni az eszköz, a beszámolók szerint ugyanis a fellövés előtti tesztek szerint minden a legnagyobb rendben volt vele. Az eszköz addig fogja végezni a munkáját, amíg a következő generációs műholdakat fel nem bocsátják. Erre egyébként már nem kell sokat várni.
A MetOp-C a társaihoz képest jóval alacsonyabban, csupán 800 km-es magasságban repül a Föld felett. Ennek oka, hogy a legfontosabb feladata a légköri viszonyok vizsgálata: meg kell állapítania a különböző magasságokban tapasztalható páratartalmat és a hőmérsékletet.
A rendszer még az eddigieknél is hatékonyabb lehet mostantól, az első két MetOp-műhold felbocsátása ugyanis 27 százalékkal csökkentette a 24 órára vonatkozó hibás előrejelzéseket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.