Tech hvg.hu 2018. november. 06. 14:36

Mégiscsak ufó lehet az a hosszúkás "üstökös"

De elképzelhető, hogy már nem működik.

Hivatalosan üstökösként vették nyilvántartásba az Oumuamua nevű, a Naprendszeren kívülről érkezett égitestet, amelyet tavaly a Nap közelében figyeltek meg.

A nagyon szokatlan alakú, nyolcszáz méter hosszú rakétára hasonlító tárgy viselkedése is eltért a szokásostól, leginkább mert módosította a pályáját. Ez persze rögtön felkeltette az ufóhívők gyanúját, a tudósok pedig különböző elméletekkel próbálták magyarázni az Oumuamua váratlan gyorsulását.

Most a Harvard kutatói álltak elő egy teóriával, amely szerint talán tényleg mesterséges, földönkívüli eredetű tárggyal állunk szemben.

Azt ugyan nem állítják, hogy direkt a mi megfigyelésünkre küldött szonda lenne, de a pályaadatok elemzéséből arra jutottak, hogy az Oumuamua viselkedéséért egy napvitorla lehet felelős. Az ilyen meghajtás ismert a földi űrkutatás számára, noha még gyerekcipőben jár. A technológia lényege, hogy egy nagyon vékony hártya a csillag fényének nyomását felhasználva gyorsítja az űreszközt, épp mint egy sima vitorla.

A röppályán kívül az "üstökös" színképe is erősíti az elméletet a kutatók szerint, mivel az Oumuamua nagyon sok fényt ver vissza, ami fémes anyagra utalhat.

Természetesen a felvetésnek kritikusai is akadnak, akik megjegyzik, hogy a tudós dolga a bizonyítékokra építeni, nem pedig a saját álmaikat betuszkolni a hiányzó tények helyére. Ennél konkrétabb ellenvetés, hogy az Oumuamua szabálytalanul támolyogva, pörögve repül, ami meglehetősen kényelmetlen, ha szenzorokkal kellene megfigyelnie a környezetét. Igaz, azt senki sem állította, hogy az alighanem sok millió éve száguldó űrhajó még üzemképes.

Az Oumuamua furcsaságára már sok magyarázat született, magyar kutatók például a kopás folyamatát gondolták át, mások óriásbolygókat sejtenek a háttérben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.