A személyiségünk egyes veleszületett jellegzetességeinek betegségekre hajlamosító hatását vizsgálják a Semmelweis Egyetem kutatói.
Az évek óta tartó vizsgálat során a szakembereknek olyan temperamentumtípusokat sikerült azonosítaniuk, amelyek kapcsolatba hozhatók a magas vérnyomással vagy a koszorúér-betegséggel. A kollaborációs projektben a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika, a Családorvosi Tanszék, valamint a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika kutatócsoportjai dolgoznak együtt.
A kutatók az úgynevezettaffektív temperamentumok és a krónikus, elsősorban pszichiátriai megbetegedések közötti összefüggést vizsgálták. Ezeknek a veleszületett személyiségjellemzőknek öt típuscsoportja ismert
- a depresszív,
- a ciklotím,
- a hipertím,
- az ingerlékeny és
- a szorongó.
A kutatók megjegyezték: ezek közül egyik sem pozitív vagy negatív, mindnek megvan a maga evolúciós szerepe, a nemek között pedig vannak különbségek. A nőknél magasabb a depresszív, szorongó, ciklotím, míg férfiaknál az ingerlékeny és a hipertím temperamentumok aránya.
A kutatáshoz kétszáz, CT-vizsgálatra előjegyzett beteggel vettek fel egy több mint ezer kérdésből álló, a személyiségvonások, temperamentumok és egyéb pszichometriai paraméterek feltárására irányuló kérdőívet.
Az eredmények alapján elmondható, hogy
annál nagyobb eséllyel bizonyultak egészségesnek a résztvevők koszorúerei, minél markánsabb volt bennük az úgynevezett hipertím – optimista, magabiztos, társaságkedvelő, főnök típus, kockázatvállaló, tolakodó, kicsi alvásigénnyel rendelkezik – jellemvonás.
A kutatók bizonyos affektív temperamentumok és a magasvérnyomás-betegség kialakulásának időpontja közötti kapcsolatot is vizsgálják. Korábban azt találták, hogy hipertím temperamentummal jellemezhető magasvérnyomás-betegeknél emelkedett az ideg- és feltehetőleg érvédő hatású agyi eredetű neurotróp faktor (BDNF), míg a domináns ciklotím, szorongó, depresszív és ingerlékeny temperamentumú hipertóniás betegek BDNF szintje alacsonyabb.
A vizsgálatok – jegyzik meg a közleményben – csak keresztmetszeti, vagy legfeljebb rövid követési idejűek, tehát pontos ok-okozati viszonyokra egyelőre nem engednek következtetni. Amennyiben azonban a további kutatásokkal sikerül megerősíteni ezeket az eredményeket, az orvosok könnyebben tudják majd azonosítani a rizikós pácienseket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.