Hallott már a mediterrán diétáról? Kiderült, hogy az egyik legfontosabb róla szóló tanulmányhoz meghamisították a kutatást.
Évek óta tele a világsajtó a mediterrán diéta jótékony hatásaival, most azonban kiderült, hogy az egyik legtöbbet hivatkozott 2013-as tanulmány kutatását valójában meghamisították - írja a USA Today.
A mediterrán diéta sok zöldségen, gyümölcsön, halon, valamint a zsírokban gazdag magvakon és olívaolajon alapul, 2013-ban pedig megjelent egy spanyol kormány által támogatott tanulmány a New England Journal of Medicine-ben, amelyben a kutatók kimutatták, hogy egy zsírszegényebb diétához képest a mediterrán étrend 30 százalékkal csökkenti az agyvérzés és a szívroham kockázatát.
A tanulmány hitelességét egyszer már korábban is megkérdőjelezték, most szerdán pedig a kutatók végül egy levélben beismerték, hogy nem véletlenszerű volt az alanyok kiválasztása, ezzel pedig az egész kutatás tudományos módszertana megkérdőjeleződött.
A kutatásban ugyanis a 7 447 résztvevők közül egyeseknek az olívaolajban és magvakban gazdag mediterrán étrendet kellett követnie, míg másoknak egy zsírszegény diétát. Azt azonban, hogy ki melyik étrendet kövesse, nem véletlenszerűen határozták meg, hanem például egész családoknak írták elő ugyanazt az étrendet, de olyan is volt, hogy egy komplett falu ugyanazt a diétát követte a kutatásban.
A kutatásban résztvevő Miguel Ángel Martínez-González azt mondta a USA Today-nek, hogy a csapata tisztában volt a dologgal, de nem vették figyelembe a tanulmány írásakor. Hozzátette azt is, hogy a hiba a mintának csak 10 százalékát érintette, ezért szerinte a végső megállapítás ugyanaz marad, vagyis a mediterrán diéta csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát azoknál, akik egyébként ki vannak téve ezeknek a betegségeknek.
Maga a folyóirat azt közölte, hogy egy éve tudnak róla, hogy a tanulmány hibás, azóta pedig a kijavításán dolgoztak, most pedig kicserélték a 2013-as tanulmányt az újra. Ebben is szerepel ugyan, hogy a mediterrán étrendet követők kevesebb szívrohamot és agyvérzést kaptak, de a javított tanulmány már nem állítja direktben azt, hogy ez kizárólag a mediterrán diétának köszönhető.