Repülőszőnyeghez hasonló, tökéletesen négyszögletes jéghegyre bukkant a NASA antarktiszi kutatócsoportja. A felfedezés a még sokat látott szakembereket is meglepte. Nagyban is mutatjuk.
Túlzás nélkül is meghökkentő felfedezésről szóló dokumentációt tett közzé a múlt hét végén a NASA: egy olyan jéghegyre bukkantak az Antarktiszon, amely nem csak hogy tökéletesen lapos, többszöri ránézésre is olyan érzése támad az embernek, mintha csak emberi kezek faragták volna ki:
Az Operation IceBridge misszió keretében talált jéghegyre Kelly Brunt, a Marylandi Egyetem kutatója adott magyarázatot a Live Science-nek. Eszerint kétféle jéghegytípus létezik: egyik a mindenki által ismert fajta, amikor a jéghegy szót hallja, és van az úgynevezett tabular, vagyis táblás jéghegy, mint a most felfedezett darab is, mely az óriási Larsen-C selfjégről szakadt le. (És nem kevésbé meghökkentőbb, mint a furcsa zaj, amit szintén az antarktiszi jég vizsgálatakor fedeztek fel.)
A leolvadás/leszakadás mondhatni természetes folyamat, amelyet Brunt a nagyra nőtt emberi körömhöz hasonlított: idővel az is egyszerűen letörhet, és ugyanez történt a NASA emberei által megtalált, hatalmas repülőszőnyeghez hasonlítható jégheggyel is. Hogy pontosan mekkora, nehéz megmondani, becslések szerint ugyanis csak mindössze 10 százaléka tűnik ki a vízből, a többi pedig a felszín alatt van. Vagyis, ami a képen látható,
valójában szó szerint csak a jéghegy csúcsa.
A tökéletes lapossága ellenére Brunt senkinek nem tanácsolja, hogy csúszkálni próbáljon rajta, vagy hogy egyáltalán rámerészkedjen. A tábla felborulni biztosan nem fog, ugyanakkor bármelyik pillanatban darabjaira törhet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.