Ígéretes projektnek indult a Path nevű közösségi hálózat, amely legutóbb a facebookos adatgyűjtési botrány idején vívott ki magának komoly szimpátiát. Mark Zuckerbergék taposómalma azonban nem hagyott életteret nekik, pár hét múlva lekapcsolják a villanyt.
Több mint fél év telt el a Facebook történetének legsúlyosabb botránya óta, de alighanem most is sokan emlékeznek a Cambridge Analyticával történt márciusi fiaskóra. Az ügyet elhallgatni próbáló Facebook megítélésen akkor komoly csorba esett, sok kis projekt pedig ezt az időszakot kihasználva igyekezett saját szolgáltatását megismertetni a felhasználókkal.
A 2010-ben indult, azóta is működő Path szintén a botrány hullámait meglovagolva kezdte életútját, ám a több mint kétmilliárdos felhasználószámmal bíró Facebook mellett képtelen volt igazi (értsd: pénzügyi) sikert elérni. Még úgy sem ment, hogy chatelésre alkalmas app is készült hozzá, és az egész koncepciót egyfajta anti-Facebookként hirdették üzemeltetői.
A Path a korábban Facebook-alkalmazottként dolgozó David Morin fejéből pattant ki, az új oldal funkcióit azonban Zuckerbergék világától merőben más szellemiség mentén alakította ki: eleve korlátozta a potenciális ismerősök számát, amit azzal magyarázott, hogy ne a mások előtti csillogáson, hanem a valódi kapcsolatok építésén legyen a hangsúly.
A szolgáltatás iránt kezdetben ezért óriási érdeklődés mutatkozott, egy időben pedig a Facebook melletti világban szinte elérhetetlennek tűnő 15 milliós határt is átlépte. A rohamtempójú növekedés később azonban tarthatlannak bizonyult, a kezdeti csillogást idővel pedig fokozatos érdektelenség vette át. Morin később ki is szállt a projektből, amelyet Kakao nevű óriásvállalatnak értékesítve a koreai telekommunikációs cég próbálkozott életben tartani, sikertelenül.
A Path-et mára annyira nem éri meg üzemeltetni, hogy lélegeztetőgépen sem hagyják: a tagoknak október 18-ig adtak időt adataik lementésére, a kapcsolódó appokat viszont már október 1-jén eltüntetik az alkalmazásboltok felületeiről. Az egy hónap múlva esedékes határidőt követően a szolgáltatás egyáltalán nem lesz elérhető, soha többé. Némi fény azonban mintha csillogna az alagút végén: a Path kiötlője korábban ugyanis úgy nyilatkozott, ha sikerül kellő támogatásra szert tennie, belevág egy új projektbe.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.