Tech hvg.hu 2018. szeptember. 14. 13:03

Reméljük, fájni fog az álhírgyárosoknak: a Facebook már a képeket és a videókat is megérti

A korábbinál okosabb rendszer használ a Facebook a felületén közzétett álló- és mozgóképes tartalmak megértésére. A szoftverhez hozzáférést biztosítanak a tényellenőrzésre szakosodott partnereknek is.

A közösségi oldal a 2016-os elnökválasztás óta nagy erőket mozgósít azért, hogy visszaszorítsa az álhírek terjedését. Legutóbb például 652 fiókot törölt a Facebook, mert kiderült, hogy évek óta összehangoltan terjesztették az álhíreket. Az álhírek terjedésének azonban láthatóan nem sikerül gátat szabnia a vállalatnak, ezért – illetve némi szabályozói és társadalmi nyomás hatására – időnként előállnak egy újabb ötlettel.

A legújabb fejezet egy olyan háttérrendszerről szól, mely a gépi tanulásra alapozva hozzásegíti a Facebookot – illetve a tényellenőrzésben részt vevő partnerszervezeteket –, hogy a fényképek és a videók tartalmát is az eddigieknél jobban értse.

A rendszer többek között a felhasználói visszajelzéseket is figyeli majd egy-egy kép vagy videó kapcsán, így azonosítva a lehetséges álhíreket. A partnerek eközben visszafejtik az egyes képeket, valamint megvizsgálják azok metaadatait is, hogy kiderüljön, manipulálták-e a felvételt, és ha igen, milyen módon.

Az elmúlt hónapok tesztjei során az már kiderült, hogy az ilyen megtévesztő tartalmakat alapvetően három kategóriába lehet sorolni:

  • manipulált vagy szerkesztett képek,
  • kontextusukból kiragadott tartalmak,
  • feliratként beágyazott hazug állítások.

A Facebook egy-egy példát is hozott ezekre. Az első esetében a mexikói elnökválasztás során az egyik jelöltről, Ricardo Amayaról készítettek egy photoshopolt képet, amely alapján úgy tűnik, a politikus amerikai zöldkártyával rendelkezik.

Facebook

A másodiknál egy bejegyzés azt próbálta meg elhitetni, hogy a szíriai vegyifegyver-támadás valójában megrendezett volt, és ehhez három olyan képet mutattak be "bizonyítékként", amelyen ugyanaz a nő látható. (A francia AFP hírügynökség kiderítette, hogy a nő nem színész, hanem a 2016. augusztus 27-ei vegyifegyver-támadás egyik túlélője.)

Facebook

De volt példa a hazug állításokat szövegként tartalmazó képekre is: ennél a bejegyzésnél például azt akarják elhitetni a felhasználókkal, hogy Narendra Modi, India miniszterelnöke a BBC News Hub kutatása szerint a hetedik legkorruptabb miniszterelnök a világon. Csakhogy olyan, hogy BBC News Hub nevet csupán a szándékos megtévesztés miatt választották, a hírt nem ott közölték le, merthogy nem is igaz.

Facebook

Antonia Woodford, a Facebook termékmenedzsere szerint továbbra is dolgoznak majd azon, hogy még fejlettebb technológiával szűrjék ki az álhíreket, és reagálni tudjanak a terjesztők újabb módszereire.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?