A hivatalos indoklás szerint kutatási célú vadászatot végeztek.
A három hajóból álló flotta legénysége legutóbbi, 98 napos vadászata során 43 csukabálnát és 134 tőkebálnát ölt le a Csendes-óceán északnyugati részén.
Márciusban 333 csukabálna leölése után tértek haza a japán bálnavadászhajók a Déli-óceánról.
Ausztrália 2014-ben pert nyert Japán ellen: a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ítélete alapján a déli-óceáni japán bálnavadászprogramnak nincs tudományos célja, valamint elrendelte, hogy Tokió vessen véget a vadászatnak.
#Japan fleet catches 177 #whales in latest hunt https://t.co/LENz6Glavz pic.twitter.com/HiTXlFnkt2
— The Straits Times (@STcom) August 22, 2018
A bírósági döntés miatt Tokió kénytelen volt felhagyni a Déli-óceánon a bálnavadászattal egy évre. A 2016 márciusában végződő 2015-ös pénzügyi évben azonban újrakezdte, a kormány előzőleg nagyjából harmadára csökkentette a levadászni tervezett csukabálnák számát.
Japán hivatalosan 1987-ben állította le a kereskedelmi célú bálnavadászatot, miután csatlakozott a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) moratóriumához. A kutatási célú vadászatot azonban folytatta, ezért bírálói az IWC alapszabályának kijátszásával vádolják.
A hivatalos magyarázat szerint a mostani misszió egy 12 éves projekt egyik eleme, amelynek célja a bálnák számának, étkezési szokásainak és biológiájának kutatása. Japán az eredményekkel azt kívánja bizonyítani, hogy bizonyos fajok nem veszélyeztetettek, és étkezési célra is vadászhatók lennének.