A vérnyomás erőteljes mérséklése jelentősen csökkentheti a kognitív képességek romlásának és a demencia kialakulásának kockázatát – derül ki egy szerdán bemutatott amerikai kutatásból.
A tanulmány a demencia minden formáját vizsgálta: az Alzheimer-kór okozta demenciát, mely a leggyakoribb verzió – az agyban kialakult amiloidplakkok okozzák –, és a vaszkuláris demenciát, amelyet az agyban a véráramlás blokkolása idéz elő. Az Alzheimer Szövetség Chicagóban rendezett nemzetközi konferenciáján ismertetett eredmények szerint a vérnyomás csökkentése az az első kézzelfogható lépések között van, amelyeket az emberek megtehetnek, hogy csökkentsék a demencia kockázatát.
Az eredmények a mérföldkőnek számító, 2015-ös SPRINT kutatásból származnak, amelynek keretében több mint 9300 hipertóniás beteget vizsgáltak.
Az nem meglepő, hogy jentős szív- és érrendszeri előnyök mutatkoztak azoknál, akiknek a szisztolés (a szív összehúzódása által előidézett) vérnyomását agresszív módon 120 higanymilliméter alá csökkentették. Az viszont talán érdekesebb, hogy azoknál, akiknek 120 alá csökkentették a vérnyomását, 19 százalékkal csökkent a demencia előhírnökének számító enyhe kognitív károsodás (MCI) újabb eseteinek száma és 15 százalékkal az MCI-vel és demenciával kombinált esetek száma.
Keith Fargo, az Alzheimer Szövetség tudományos programjának igazgatója szerint a tanulmány tanulsága, hogy el kell menni az orvoshoz, és azoknak, akik hipertóniások, kezeltetniük kell magukat. "Nemcsak azt tudjuk már, hogy a vérnyomás mérséklése csökkenti a stroke és a szívroham okozta halál kockázatát, de azt is, hogy segíti az agy egészséges öregedését" – mondta a szakértő.
Bár a kutatás eredményei szerint a vérnyomás csökkentésének hatása van az MCI és a demenciával kombinált MCI kockázatára, önmagában a demenciát összességében nem csökkenti. Mint azonban Keith Fargo megjegyezte, a demencia kialakulása hosszabb időbe telik, és arra számítanak, hogy a kutatás folytatásával hosszabb távon ezen a téren is hasonló eredményeket figyelhetnek majd meg.
Az Alzheimer-kór és a demencia más fajtái mintegy 50 millió embert sújtanak a világon. A betegségnek egyelőre nincsen gyógymódja és a jelenleg használt gyógyszerek csupán ideiglenesen enyhítik a tüneteket. A demencia Magyarországon is 250 ezer embert érint – és családtagjaikat. A közhiedelemmel szemben az “időskori elbutulás” néven is emlegetett jelenség egyáltalán nem természetes velejárója az öregedésnek – és egyáltalán nem csak idős embereknél jelentkezik. A betegséget nehéz diagnosztizálni. A kutatást akár ön is segítheti – otthonról, a foteljében ülve.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.