Folyékony víz jelenlétére utaló bizonyítékokat találtak a kutatók a Marson.
Nagyméretű, nagyjából 20 kilométer hosszú tóra bukkantak kutatók a vörös bolygó déli jégsapkája alatt, amelyben vélhetően folyékony állapotú víz található.
Korábbi kutatások alapján feltételezni lehetett, hogy időszakosan folyékonnyá váló vízfolyások akadhatnak a Marson, arra azonban, hogy állandóan folyékony állapotú víztömeg van a bolygón, most először találtak bizonyítékot.
A felfedezés a Mars Express szondán utazó MARSIS radarberendezésnek köszönhető, amely hullámai segítségével "belát" a bolygó felszíne alá.
(A képre kattintva nézheti meg a NASA leggyönyörűbb Mars-felvételeiből válogatott képgalériánkat)
A MARSIS a Planum Australe vidékét pásztázta még 2012 és 2015 között; a műszer mérései alapján összeállított 29 radarkép alapján a tó másfél kilométerrel a jégpáncél alatt található, és nagyon hasonló lehet a Föld jégsapkái alatt lévő tavakhoz.
Mi az a MARSIS?
A "Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionospheric Sounding" elnevezésű eszköz az Európai Űrügynökség és a NASA közös Mars Express küldetése keretében, 2003 óta végez méréseket a bolygó körül keringve. Az űrszondára szerelt detektorrendszer két 20 és egy 7 méteres antennából áll; az általuk kibocsátott kisfrekvenciájú rádióhullámokkal vizsgálja a Mars felszín alatti rétegeit, elsősorban folyékony víz után kutatva.
A Magyar Csillagászati Egyesület korábbi ismertetője szerint a berendezés által kisugárzott radarjelek több kilométer mélységet is elérhetnek. A déli pólus közelében például a 3,7 km vastag jég alatt húzódó alapkőzetrétegről sikerült visszhangot detektálni, s így először nagy pontossággal meghatározni a bolygó déli poláris területén a jégtakaró vastagságát. Ali Safaeinili (Jet Propulsion Laboratory) szerint azonban ezzel a berendezés teljesítőképességének határát még nem érték el, az általa kibocsátott rádióhullámok akár 20 km vastag jégrétegen is képesek lennének áthatolni.
Folyékony vizet találtak? - vannak más csodák is a Marson (képgaléria)
(null)
Ha máskor is szeretne értesülni hasonló hírekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.