A dél-afrikai rádióteleszkópok segítségével a kutatók végre képesek voltak átnézni azon a gáz- és porfelhőn, ami eltakarja előlünk a Tejútrendszer közepén található fekete lyukat.
Komoly és nem mellesleg cseppet sem kevés tudományos munka eredményeként adták közre az amerikai Északnyugati Egyetem tudósai az alábbi felvételt, amellyel sikerült áttörést elérniük.
Nem tűnik túlságosan nagy dobásnak, ugye? Mintha egy esti felvételt akart volna készíteni valaki, de beremegett volna a keze, miközben a gép exponált, emiatt pedig csak elmosódott fényeket látni. Pedig valójában tényleg egy komoly tudományos munka eredményét láthatjuk.
A nagyobban itt látható fotó a Tejútrendszer közepén található fekete lyuk, a mintegy 25 ezer fényévre található Sagittarius A környezetét ábrázolja. A képet a dél-afrikai MeerKAT rádióteleszkóp-rendszerrel sikerült elkészíteni: a vevők segítségével összegyűjtötték a világegyetemből érkező rádióhullámokat, majd azok segítségével elkészítették a fent is látható végeredményt. A tudósok közlése szerint a kép közepén látható legfényesebb folt mintegy 1000 fényév átmérőjű, a közelében lévő kisebb foltok pedig szupernovák vagy épp formálódó csillagok.
A felvételen jól látni azokat az 1980-as években felfedezett különleges, hosszú, vékony és mágneses "szálakat", amelyek sehol máshol nem láthatóak a galaxisban. Hogy pontosan hogyan keletkeztek, azt egyelőre még a tudósok sem tudják, látni azonban már látják.
A Sagittarius A egyébként a látható fény tartományában nem észlelhető, mert por- és gázfelhő takarja el előlünk. Az eljárás segítségével azonban sikerült ezen a takarón átnézni, hamarosan pedig a magát a fekete lyukat is megnézhetjük – legalábbis ezt ígérték a kutatók nemrég.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.