Tech hvg.hu 2018. július. 04. 14:02

Trump hagyja, hogy kicsit levegőhöz jusson a ZTE

Az amerikai szankciók miatt ellehetetlenült kínai gyártó engedélyt kapott arra, hogy bizonyos tevékenységeit újraindítsa, de csakis szigorú feltételek és folyamatos nyomon követés mellett. A fojtogatásnak tehát koránt sincs még vége.

Még április közepén érkezett a hír, hogy – lényegében magának köszönhetően – komoly bajba került a ZTE: nem értékesíthettek volna termékeket és szolgáltatásokat Irán, valamint Észak-Korea számára, ők azonban megszegték a megállapodást. Ennek eredményeként hosszú időre szóló szankciókat vezettek be ellenük, amely a gyártót végül a totális megsemmisülés irányba terelte: az is gondot okozott nekik, hogy egy telefont összerakjanak.

A helyzetet furcsa mód az amerikai kormányzattal legszorosabb kapcsolatot ápoló Donald Trump igyekezett orvosolni. Ez azért is különös, mert épp a tengerentúliak voltak azok, akik nagyban hozzájárultak az azóta a piszoárgondokkal is küzdő gyártó kivéreztetéséhez.

Hogy lelkiismereti vagy más okokból, nem tudni, a kormányzat mindenesetre úgy döntött, szigorú feltételek mellett persze, de engedélyezi a kínai konszern bizonyos tevékenységeinek folytatását. Mondjuk nem túl hosszú ideig, augusztus 1-gyel ugyanis ismét a nyakukra lépnek, így a nagyjából egy hónapig tartó, engedékenyebb időszak nem sok mindenre lehet elég. Főleg, hogy közben egy több mint egymilliárd dollárra rúgó büntetést is kilátásba helyeztek velük szemben, ami megint csak súlyos terhet jelent számukra.

A BBC idézi az amerikaiak kegyelemszerűségével járó figyelmeztetését, miszerint attól, hogy most kis időre levegőhöz juthat a ZTE, az még egyáltalán nem jelent felmentést a tiltás alól, az úgy, ahogy van, érvényben van, és marad is.

Az egész ügy legfurcsább része, hogy Trump korábban minden csatornán azt hangoztatta: az amerikai iparban betölthető pozíciók pont a kínai munkások miatt kerülnek veszélybe. Az elnök most azonban saját kormányával is hajlandó lenne szembe menni, mert rájött, hogy a ZTE bedöntésével mégiscsak több ezer kínai megélhetése kerülne veszélybe. Vajon mi lehet a trükk?

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.