Tech hvg.hu 2018. június. 29. 11:03

Szombaton délután indul a tévében egy dokusorozat az izgalmas vonatokról

Japánban 1964-ben építették meg a világ első gyorsvasútját, a Shinkansent, és azóta nem csak ezt használták már millióan, hanem a világ több pontján is megtalálható maglev vasúti rendszert is, mely a mágneses levitáció segítésével most már akár 600 km/h sebességre is képes. Ezt a különleges vonatot mutatja be a Grandiózus vonatok című 6 részes sorozat első epizódja.

Japánban hatalmas szerepe van a szuperexpressznek, mára a teljes országot behálózzák. A tokiói pályaudvar a világ egyik legforgalmasabb közlekedési csomópontja, naponta több mint egymillió utas fordul itt meg. A pályaudvar sztárja, a Shinkanzen közel 300 km/h sebességre képes, ami az átlagos személyvonatoknál háromszor gyorsabb. Autóval az út Tokióból Oszakába több mint 6 órát venne igénybe, a Sinkanzennel viszont csak 2 óra és 22 perc.

A Spektrum sorozatában bemutatott villanymeghajtású N700A Shinkanzen 16 kocsiból áll, 400 méter hosszú, és több mint 1300 utas fér el rajta. A keréksoronként elhelyezkedő motorokat a felsővezetékekben lévő 25 ezer volt táplálja, így a vonat lényegében 128 kerék meghajtású.

AMC Networks / Spektrum

Mindkét végén van vezetőfülke, így a vonat mindkét irányba tud haladni anélkül, hogy megfordulna. Nagyjából 120 másodperc alatt éri a 285 km/h sebességet, mely főként az áramvonalas kialakításnak és a kis tömegnek köszönhető. Az alumínium váz miatt a Shinkanzen csak feleannyit nyom, mint egy átlagos vonat. De nem csak a vonatnak kell gyorsnak lennie, hanem a takarító személyzetnek is, akiknek mindössze 8 perce van kitakarítani a kocsikat. Egy 55 fős csapat mind az 1300 ülést letörli, letakarja, és az új menetiránynak megfelelően befordítja azokat.

Természetesen nem csak a vonat körül, hanem a tokiói irányítóközpontban is egy csapat magasan képzett technikus figyel, hogy minden rendben történjen. Minden vonatot háromévente vagy 1,2 millió kilométer megtétele után teljes körű szervizelésnek vetnek alá. A vonatot kocsinként szétválasztják és mindegyiket teljesen szétszerelik. A kerekeket is leveszik és egy ultrahangos készülékkel ellenőrzik, hogy van-e rajta sérülés. Ez azért is fontos, mert nyomás alatt a kis repedések nőni kezdenek. Ha a kerék nagy sebességnél összetörik, durva katasztrófa következik be, mint ahogy az 1998-ban egy német gyorsvasútvonalon történt 101 ember halálát okozva. A japán vasutat eddig a katasztrofális balestek elkerülték, köszönhetően többek között a nagyon precíz és pontos technológiának és felügyeletnek.

A Spektrum közlése szerint a Grandiózus vonatok című 6 részes sorozat első részét június 30-án, szombaton, délután 14:05-kor mutatják be. A dokusorozatból a Shinkanzen mellett a világ leglassabb, legmagasabban és legmélyebben közlekedő, legpazarabb és legmerészebb szerelvényeit is megismerhetik majd a nézők.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.