A 2017-es nagy zsarolóvírus-hullám miatti félelmet, valamint a tájékozatlanságot akarja kihasználni az az adathalász e-mail, ami a napokban kezdett el terjedni.
A 2017-es nagy zsarolóvírus-invázió után nem csoda, ha azok a felhasználók is felkapják a fejüket a WannaCry név hallatán, akik egyébként kevésbé jártasak a kiberbiztonság terén. Szerencsére a tavalyi fertőzéshullám óta viszonylag nyugodt a hangulat, úgy tűnik azonban, hogy annak, akik az emberek félelmén – és persze tudatlanságán – akarnak nyerészkedni.
A The Register beszámolója szerint a napokban egy meglehetősen intenzív "kampányba" kezdtek ismeretlenek, akik adathaálsz e-mailek tömkelegét küldték el a gyanútlan felhasználóknak. Ebben azt írták, az összes eszközüket megfertőzte a WannaCry nevű zsarolóvírus.
Az Action Fraud UK csütörtök reggel több mint 200 bejelentést kapott arról, hogy egy ilyen levéllel próbálják őket átverni. A beszámoló szerint az IT cégek jelentős része azt kérte a felhasználóitól, ne kattintsák le az e-mailben küldött hivatkozást, ne dőljenek be az átverésnek. Ám még így is voltak olyan cégek, akik további biztonsági szoftverek telepítését javasolták a levél elolvasása után.
We are receiving reports this morning of a #wannacry threat email being widely received.
— Pro-Networks (@pronetworksuk) 2018. június 21.
It is designed to cause panic resulting in payment of their empty threat.
If you have concerns speak with your IT company.
Finally - use this as an opportunity to review your backups! pic.twitter.com/GQSOCmwdk1
A kamu e-mail egy olyan "szupervírusra" figyelmeztet, ami minden platformon – Windows, iOS, Linux és a többi – képes futni, a vírusirtók nem mutatják ki és a tűzfal sem állítja meg őket. A vírus a csalók szerint 2018. június 22-én 17 óra és 22 óra között minden adatot törölni fog, hacsak nem fizetnek nekik 0,1 Bitcoint, vagyis nagyjbálól 650 dollárt.
Természetesen ilyesmiről szó sincs, ráadásul a WannaCry vírus sem így működött: a zsarolóvírus titkosította az adatokat, és a titkosítás feloldásáért kellett váltságdíjat fizetni.
A szakemberek azt javasolják, ha valaki ilyen témában kap levelet, azonnal törölje, és még véletlenül se kattintson a benne található hivatkozásra. Máskülönben kömnyen lehet, hogy valóban vírus kerül a gépére. Ha nem is szupervírus.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.