Tech hvg.hu 2018. március. 29. 21:03

WannaCry vírus támadta meg a Boeing repülőgépgyártót

A napokban ismét lecsapott a WannaCry, a zsarolóvírus a Boeing egyik részlegét vette célba.

Amikor alig egy évvel ezelőtt végigsöpört a világon a WannaCry nevű zsarolóvírus, rögtön felmerült a kérdés: mi történne, ha egy ilyen támadás egy repülőgépet, vagy valamilyen repüléshez tartozó rendszert is elérne? A rosszindulatú kód ugyanis zárolta a megfertőzött számítógépet, és csak akkor volt hajlandó feloldani azt, ha a felhasználó egy bizonyos összegű váltásgdíjat fizetett érte. Bár szerencsére ilyesmire nem került sor, a napokban ismét felbukkant a WannaCry, és ezúttal épp egy ilyen rendszerbe "kóstolt bele".

A Seattle Times beszámolója szerint a zsarolóvírus a Boeing egy dél-kaliforniai létesítményének rendszerét támadta meg. A Boeing közleménye szerint sikerült kezelniük a helyzetet, a támadás csak néhány gépet ért el és csak minimális károkat okozott.

Twitter / @Avas_Marco

Mike VanderWel, a cég gyártási vezetője ugyanakkor korábban nem volt ennyire nyugodt. A szakember azt írta, a vírus a repülőgépek teszteléséhez használt eszközöket is elérheti, és a gép szoftvereibe is beeheti magát.

Mitchell Edwards kiberbiztonsági kutató szerint ugyanakkor ha módosították is a WannaCry vírust, nem valószínű, hogy olyan rendszereket is képes megfertőzni, amiken nem Windows fut – ilyen például a repülőgépek fedélzetén futó program. Bár a Microsoft tavaly kiadott egy javítócsomagot, amely elvileg bezárja a vírus előtt a kiskaput, a szakember szerint az vagy megkerülhető, vagy a Boeing nem telepítette a gépeire a frissítést.

A tavalyi támadással egyébként Észak-Koreát gyanúsították.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.