Hosszú hónapokig tartó hibernált állapot után végre ismét aktív a New Horizons űrszonda, ami a Naprendszer szélén teljesít szolgálatot.
Miközben az elmúlt időszakban több fontos esemény és egy óriási felfedezés is történt a Mars-kutatásban, a NASA New Horizons űrszondájáról szinte semmit sem lehetett hallani. Nem véletlenül, az eszköz ugyanis hibernált állapotban volt, várta, hogy egyre közelebb kerüljön a Naprendszer igen hideg széléhez. A napokban azonban felébresztették a hosszú "álomból".
Az űrszonda jelenleg a Kuiper-öv nevű kisbolygóöv közelében tartózkodik. A Kuiper-öv objektumai közül a legismertebb maga a Plútó, de aszteroidák és üstökösök tömkelege is megtalálható benne. Ezek közül a legizgalmasabb az Ultima Thule, az űrszonda pedig most felé irányítja a kameráját.
Alan Stern, a Southwest Kutató Intézet vezető kutatója szerint már régóta készülnek arra, hogy "megnézzék" az égitestet, a megfigyelés pedig augusztusban kezdődhet. Előtte azonban még rengeteg dolguk lesz a kutatóknak: memóriafrissítést kell küldeniük az eszköznek és meg kell vizsgálniuk, mennyire működőképes a rendszer.
A New Horizons küldetése 2020-ig tart, az energiaforrása azonban 2026-ig lesz képes működtetni az eszközt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.