Egy, a Facebook történetében példa nélkül álló hiba miatt 14 millió felhasználó szűk körnek szánt bejegyzései voltak nyilvánosan elérhetők napokon át.
Hiába állították be, hogy a bejegyzést csak néhány ismerősük lássa, végül nyilvánosan elérhető formában került ki a poszt a Facebookra. Ez történt több millió emberrel májusban több napon át – hozta nyilvánosságra a közösségi oldal.
Az Erin Egan adatvédelemért felelős vezető által jegyzett közleményből kiderül, hogy egy új funkciót teszteltek május 18-ától, de csak május 22-én vették észre, hogy ennek váratlan következményeként többek privátnak szánt bejegyzése nyilvános formában került ki a Facebook-profiljukra és a hírfolyamba. Érdekesség, hogy ezután még napokra volt szükségük ahhoz, hogy az érintett bejegyzések láthatósági állapotát visszaállítsák mindenkinél, akit érintett a hiba. A privát bejegyzések így végül egészen május 27-éig voltak nyilvánosan elérhetők.
A Facebook a felhasználók korábbi beállítása szerint kínálja fel egy újabb bejegyzés közzététele előtt, hogy az milyen körben legyen megosztva. Például aki úgy állította be saját fiókját, hogy a bejegyzéseit csak ismerősei vagy azok közül is csak néhányan láthassák, annak nem kell ezt a szűrést minden egyes alkalommal bekapcsolnia, a Facebook automatikusan úgy teszi közzé a posztot. Ez az alapértelmezett beállítás váltott át sok, szűkebb körben posztoló embernél egyszercsak „nyilvános” státuszra. Bár a felhasználóknak lehetőségük volt ezt megváltoztatni, aki hónapok/évek óta ugyanolyan beállítások mellett teszi közzé bejegyzéseit, azok többsége aligha babrált a beállításokkal.
A Facebook szerint a hiba 14 millió felhasználót érintett, őket rendszerüzenetben értesítették erről.
Egy ilyen hiba nem is történhetett volna rosszabbkor. Miközben a Cambridge Analytica facebookos adatgyűjtése kapcsán kirobbant botrány miatt egyébként is fókuszba kerültek a Facebook adatkezelési problémái, aThe New York Times éppen a napokban hozta nyilvánosságra, hogy a közösségi oldal éveken át „elfelejtett” szólni arról, hogy a felhasználók és ismerőseik néhány érzékeny adatát megosztja mintegy 60 harmadik féllel, a telefongyártókkal.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.