Tech HVG 2018. május. 09. 12:03

Bécsben már drónokkal ellenőrzik a kritikus kéményeket és az erőműveket

A Wien Energie innovációs projektje keretében ipari drónokkal ellenőrzik a szél- és naperőműveket, valamint a hőerőművek kéményeit Bécsben. Így senkinek sem kell a magasba másznia, és sokkal rövidebb időre kell leállítani a létesítményt.

Smart Drone Inspection a neve a bécsi energiaszolgáltató, a Wien Energie egyik legújabb projektjének, amelynek keretében drónok végzik a hőerőművek kéményének, valamint a szél- és naperőművek biztonsági ellenőrzését.

Wien Energie / Dimo Dimo

Az ipari drónokra nagyfelbontású kamerákat és szenzorokat szerelnek, amelyek nagy mennyiségű képet és adatot rögzítenek, illetve továbbítanak a vizsgált létesítményekről. Az így keletkező nyers adathalmazt szuperszámítógépek és algoritmusok segítségével egy elemzőalkalmazás a szükséges minimális egységekre bontja. Ezután egy mesterséges intelligencia automatikusan hibák és meghibásodások után kutat a felvételeken, amelyeket továbbít a Wien Energie-nek.

A bécsi energiaszolgáltató, valamint a Skyability és a Birds.ai startupok közös fejlesztésének köszönhetően így senkit sem kell felküldeni a magasba, hogy átnézze a kéményt vagy a szélkereket, és minimalizálható a leállási idő is.

A Smart Drone Inspection még 2017-ben kapott zöld utat, amikor bekerült a bécsi energiaszolgáltató által meghirdetett Innovation Challenge győztesei közé. Ennek lényege, hogy a Wien Energie különböző startupokkal működik együtt, hogy segítségükkel felpörgesse a termékfejlesztést. A startupoknak pedig egy nagy cég teljes infrastruktúrája és forrásai állnak rendelkezésükre, hogy kidolgozzák és piacra vigyék termékötleteiket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.