Tech MTI 2018. január. 09. 18:03

Beszólt az EU a Facebooknak és a YouTube-nak, jön a szigor és az 1-2 órás haladék a törlésre

Az Európai Bizottság szerint lényegesen gyorsabbá kell tenni az online terrorpropaganda eltávolítását, a feltöltésük után legfeljebb egy-két órán belül törölni kellene ezeket a tartalmakat az internetről – jelentette ki Dimitrisz Avramopulosz uniós belügyi biztos kedden Brüsszelben.

Az Európai Bizottság hat tagja internetes nagyvállalatok, például a Facebook, a YouTube és a Twitter képviselőivel tárgyalt kedden Brüsszelben, hogy felmérjék az illegális tartalmak, például a gyűlöletkeltő bejegyzések és a terrorpropaganda terjedésének megakadályozása terén elért eddigi eredményeket.

A találkozón Avramopulosz arról számolt be, hogy az Európai Unióban tavaly elkövetett terrortámadások többségében az interneten toborozták a merénylőket, illetve online tervezték meg a támadást. Az uniós biztos az érintett cégek, például a közösségi oldalak felelősségét hangsúlyozta, s felszólította őket, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a terrorpropaganda feltartóztatása érdekében. "Azonnali eredményeket akarunk látni. A harctér nem csak Szíriában vagy Irakban van" – fogalmazott.

A brüsszeli testület ugyanakkor kiemelte, hogy az online platformok az utóbbi években jelentősen megerősítették az illegális tartalmak mihamarabbi törlését célzó erőfeszítéseiket, de még mindig bejegyzések százezrei várnak eltávolításra. Ezek minél tovább elérhetőek, annál több emberhez tudnak eljutni.

Az ülést követően Julian King biztonsági unióért felelős biztos rámutatott, hogy a közelmúltban számos terrorcselekményt ezen illegális tartalmak inspirálhattak. Hozzátette, elengedhetetlen a hatékonyabb fellépés, "ha lehetséges, akkor önkéntes alapon, szükség esetén azonban további szabályokat fognak elfogadni".

Andrus Ansip, az Európai Bizottság digitális egységes piacért felelős tagja ezzel kapcsolatban leszögezte: "ha az online platformok nem cselekszenek proaktívan, akkor majd a törvényhozók fognak".

Ahogy például az EU-ban erős befolyással bíró Németország már meg is tette. Nyáron fogadták el azt a törvényt, amellyel a gyűlölködő bejegyzések és személyiségi jogokat sértő, lejárató álhírek visszaszorítását szeretné elérni a német kormányzat. Az új jogszabály szerint a közösségi oldalak üzemeltetői akár 50 millió eurós (15,5 milliárd forint) pénzbüntetést is kaphatnak, ha nem távolítják el a jogsértő tartalmakat. A büntetés hatalmas, hiszen minden egyes vonatkozó bejegyzésért jár.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?