Vitatják, hogy a globális felmelegedés eredménye vagy sem, de az biztos, hogy idén nyáron tudományos szenzáció volt, hogy az Antarktiszról levált egy 1 billió (!) tonnás jégdarab. A NASA képeket és élménybeszámolót közölt a Larsen C jégtömbről, amely láthatóan útra kelt.
Az Antarktisz nyugati részén idén nyáron bekövetkezett az, amire már évek óta lehetett számítani: a Larsen C nevű, félszigetszerű jégtömb leszakadt az Antarktiszról. A hír 2017 egyik tudományos szenzációja volt, hiszen nagyjából 460 millió úszómedencényi, 190 méter vastag, körülbelül 1 billió tonnás jégdarabról van szó. A tudósok azóta is azon vitatkoznak, hogy a 2016-ban hihetetlen rekordokat döntő globális felmelegedés tehet-e a leszakadásról.
A NASA két fotót közölt a Larsen C-ről, amely láthatóan már nem vékony repedések mentén van leszakadva az Antarktiszról, kezd eltávolodni tőle a történelem eddigi harmadik legnagyobb jégtömbje. (Azóta egyébként egy kisebb, „csak” fél budapestnyi méretű rész is levált.)
Hogy milyen lehet egy ilyen méretű jégtömböt látni élőben?
„Sokkoló volt látni. Olyan méretű jégtömbről beszélünk, ami kiterjedése miatt a levegőből úgy tűnik, mintha még része lenne az Antarktisznak.”
– nyilatkozta Nathan Kurtz, a NASA tudósa az 5700 négyzetkilométeres Larsen C-ről – számolt be a Science Alert.
Kurtz kutatócsapata egyébként azért utazott el, hogy pontosabb adataik legyenek a Larsen C olvadásáról, és annak hatásáról a jövőben. Ehhez különleges radarokat használnak, amelyek a jég- és a hótakaró pontos vastagságát is meg tudják állapítani, illetve infravörös kamerákkal figyelik a hatalmas jégtömb felszíni hőmérsékletét.
A leszakadáskor azt mondták a szakemberek, hogy 10 centiméterrel is emelkedne a globális tengerszint, ha az egész Larsen C elolvadna, de a becslés eléggé túlzó lehetett, most inkább 3 milliméterről beszélnek. Ezt az értéket is pontosítja majd a NASA csapata.
Ha értesülni tudni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.