Az iFixit csapata szinte az értékesítés első pillanatában megszerezte, és szokása szerint szét is szedte az iPhone X-et.
Az iFixit rendszeresen darabjaira szedi a legizgalmasabb okostelefonokat, egyrészt, hogy lássa, mit is rejtettek beléjük a gyártók, másrészt hogy a készülék javíthatóságára (alkatrészeinek könnyebb vagy nehezebb cserélhetőségére) is fény derüljön. Az iPhone X-nél néhány meglepetésre is rábukkantak.
Ami még a szétszedés előtt szembeötlött: a jubileumi iPhone sokkal inkább hasonlít az eredeti készülékre, mint a legújabb modellekre, leszámítva persze a Home gomb hiányát, a kameramodulokat, a rozsdamentes acélkeretet, az üveg hátlapot vagy a Lightning-konnektort, no meg persze a sehol sem lévő 3,5 mm-es jack csatlakozót.
Először röntgensugárral világították át, és itt jött az első meglepetés: nem egy, hanem két darab akkumulátor van a telefonban. Korábban L alakúról lehetett hallani, és a két külön akku is így van egymás mellé helyezve. A két akku kapacitása összesen 2716 mAh, ami nagyobb valamivel az iPhone 8 Plusénál, de kisebb a Galaxy Note8-énál.
Az iFixitesek ezután a fényképezőmodulokat vették szemügyre, majd a logikai kártya következett, és itt is volt egy kis meglepetés. Összehasonlítva az iPhone 8 Plus kártyáját az iPhone X-ével, ez utóbbinak a mérete csupán 70 százaléka az előbbinek, azaz jóval több hely marad az akkumulátor számára. De hogyan tudott boldogulni az Apple a kisebb hellyel? Nos, mint kiderült, a logikai kártya félbehajtásával. A két réteg egymáshoz van forrasztva, de el is vannak különítve egymástól. Összességében az iPhone 8 Plus logikai kártyájának 135 százaléka áll rendelkezésre, kisebb helyen. Bravo, Apple. Így lehet több a kevesebb. Ezt a megoldást először alkalmazták iPhone-ban, és csupán egyetlen hátulütője van, a kártyaszintű javítások bizonyos esetekben roppant körülményesek, mondhatnánk szinte lehetetlenek.
A röntgensugaras megjelenítés után a maguk fizikai valójában is szemügyre vehették a két akkumulátort. Ez a megoldás inkább a jobb helykihasználást, semmint a kapacitásváltozást segítette. A két akkumulátorral kreatívabb formákat és elhelyezéseket lehet elérni.
Ezután visszatértek a telefon felső részére, és a TrueDepth kamera szemrevételezése következett. Ez a modul segíti az arcfelismerést. Az alkatrészeken kívül, állapítja meg az iFixit, komoly és gyors szoftvertrükkökre is szükség van ahhoz, hogy a Face ID valóban megfelelően működjön (bár ezzel kapcsolatban már voltak negatív tapasztalatok).
A továbbiakban még megnézték a hátoldal alatt rejtőző összetevőket, a Taptic Engine-t, ami nem nagyon változott a korábbiakhoz képest. Megpróbálták eltávolítani a Lightning-konnektrot (nem volt egyszerű), illetve még a kijelzőt is alaposan megszemlélték.
A 21 lépéses teardown után az iPhone X javíthatóságára 6 pontot adtak a maximális 10-ből (10 pontot a legkönnyebben javítható eszközök érdemelnek). Pozitívumként értékelték, hogy a kijelző és az akkumulátorok könnyen javíthatók, illetve hogy a repedt kijelzőt a Face ID eltávolítása nélkül is ki lehet cserélni. A vízállóság félig rossz, félig jó értékelést kapott, ugyanis valóban védi az eszközt a víztől, viszont bonyolultabbá teszi a javításokat. Negatívumként könyvelték el a nem kapcsolódó alkatrészeket összekötő kábeleket, és azt, hogy az üvegborítás megduplázza a törési kár valószínűségét. Az iFixit részletes, fényképekkel kísért teardownját ezen a linken találják, illetve az iFixit a szokott teardown videót is kiadta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.