Tech hvg.hu 2017. július. 17. 00:01

19 év után becsődölt az egyik mobilgyártó

Közepes képességű telefonokat nagyon-nagyon drágán adni nem túl jó ötlet. Ezt bizonyítja a Nokia által alapított, néhány éve eladott, idén tavasszal ismét gazdát váltó Vertu fizetésképtelensége.

Igen drágán, jellemzően több millió forintért árulja készülékeit a világ talán legismertebb luxustelefon-gyártója. A vállalat általában középkategóriás hardvert használ, nagyjából olyat, ami egy 60-80 ezer forintos készülékben van. Az árcímkét – a betervezett profiton túl – a különleges anyagok használata húzza fel: aligátor- és gyíkbőrrel, valódi aranyborítással és időnként drágakövekkel is dolgoznak, minden telefont kézzel szerelnek össze. No és concierge szolgáltatás is jár a luxusmobilok vásárlóinak.

Vertu

A Vertut 1998-ban alapított a Nokia egy teljesen különálló cégként. A tevékenységét átszervező finn vállalat még 2012-ben, az észak-európai EQT VI befektetési alapnak adta el luxuscégét. Három évre rá, 2015-ben a Hong Kong-i Godin Holdingshoz került, tőlük a száműzetésben élő török üzletember, Murat Hakan Uzan vásárolta meg, idén márciusban.

A viszonylag szűk piacon évi 200-300 millió eurós bevételt termelő gyártónak nem mindig ment rosszul az üzlet. Az elmúlt napokban viszont a The Financial Times és a The Telegraph is úgy értesült, hogy a Vertu 1,9 millió fontot képes kifizetni hitelezőinek a 128 millió fontos adóssága helyett – így gyakorlatilag fizetésképtelenné vált a cég.

Vertu

A The Financial Times értesülése szerint Uzan valamikor a későbbiekben valahogy újraindítaná majd a Vertut. Nem lesz egyszerű dolga.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.