Tech hvg.hu 2017. június. 27. 16:25

Komoly kibertámadás alatt áll a fél világ

Érintett Ukrajna kormánya, több bank és vállalat, valamint a kijevi repülőtér. A BBC szerint világméretű a támadás, többek között Nagy-Britanniából és Dániából is érkeztek hibajelzések.

Pavel Rozenko miniszterelnök-helyettes a Twitteren osztott meg egy fotót számítógépe képernyőjéről, amelyhez azt írta: valamennyi kormányzati pc monitorán ugyanez az üzenet jelent meg.

A kijevi Borispol repülőtér honlapján az az üzenet fogadja a látogatókat, hogy a repülési információk pillanatnyilag elérhetetlenek.

A BBC szerint nem egyedül Ukrajna érintett a támadásban, világszerte érkeznek jelzések cégektől arról, hogy gond van a rendszereikkel.

A brit WPP kreatív ügynökség, az orosz Antonov repülőgépgyár és a Rosneft olajvállalat, valamint a dán Maersk szállítmányozási cég is nehézségekről számolt be. A rotterdami kikötő teherszállító termináljai is érintettek. Akárcsak a Mondelez élelmiszeróriás, a DLA Piper globális jogi tanácsadó vagy a francia építőipari vállalat, a St Gobain, valamint a világszerte rengeteg élelmiszeripari márkával jelenlévő Mondelez International egyes telephelyein is technikai gondok vannak.

A BBC szakértőkre hivatkozva azt írja, hogy a mostani támadás hasonló lehet a májusban a világon végigsöpört zsarolóvírus, a WannaCry támadásához.

Alan Woodward, a Surrey Egyetem munkatársa szerint a mostani hibajelentések alapján úgy tűnik, hogy nem új vírus okozza a problémákat: egy tavaly felbukkant ransomware egy változata léphetett működésbe. Úgy látja, felfrissíthették bizonyos elemeit, miután tavaly megtalálták rájuk az ellenszert. A vírust akkor Petyának, az újabb változatát Petrwapnek nevezik.

Hogy mit is csinál pontosan a számítógéppel a vírus, arról ide kattintva olvashat.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.