Ezek a bolygók ráadásul a csillagjaik lakható zónáiban vannak.
Újabb nagy bejelentést tett a NASA, miszerint a naprendszerünkön kívül 219 új bolygót fedeztek fel, ezen exobolygók közül pedig tíz nagyjából akkora, mint a Föld, ráadásul a lakható távolságban keringenek csillagjaik körül.
A lakható zóna azt jelenti, hogy a víz akár folyékony halmazállapotban is megtalálható lehetne rajtuk. Az új bolygókat a Kepler űrteleszkóp fedezte fel, amely 2009 óta vizsgálja a Földtől 3 ezer fényévnyire lévő Cygnus (Hattyú) csillagképet.
Az űrteleszkóp eddig összesen 4034 bolygójelöltet talált, amelyek közül eddig 2335-ről bizonyosodott be, hogy valóban exobolygó. A Kepler által észlelt mintegy 50 Föld-méretű, és lakható zónában található bolygó közül eddig 30-at igazoltak a kutatók.
A NASA rámutat, a Kepler által eddig talált bolygók általában két csoportba oszthatók: vannak a körülbelül Föld nagyságú (annál nem kétszer nagyobb) kőbolygók, illetve a gázbolygók, amelyek a Neptunusznál azért kisebbek. A két csoport között nincs sok átmenet, ennek okát a kutatók még vizsgálják.
A Kepler kifejezetten bolygókat keres úgy, hogy azt figyeli, az egyes csillagok fényében van-e bármilyen csökkenés, ez ugyanis akkor következik be, amikor egy-egy bolygó épp elhalad előttük.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.