Tech hvg.hu 2017. május. 30. 09:01

5 000 000 000 000 képkockát rögzít másodpercenként egy új kamera

A svédországi Lund Egyetem kutatói olyan kamerát fejlesztettek, ami minden eddiginél több dolgot képes rögzíteni. Például szuperlassított felvételt csinál a fénysugár terjedéséről, ezt mutatjuk videón is.

A modern kamerák ma már képesek arra, hogy a nagyon gyors történéseket – például egy villámcsapás – az emberi szem számára is láthatóvá tegyék. Erre épül a super slow motion technológia, amivel másodpercenként akár több tízezer képkocka is felvehető, ezt pedig a hagyományos 25 képkocka/másodperc sebességgel levetítve egy (nagyon) lassított felvételt kapunk. A svéd Lund Egyetem kutatói azonban olyan kamerát készítettek, ami olyan gyors, hogy a fény mozgását is képes felvenni.

Az általuk megépített eszköz összesen 5 billió képkockát rögzít másodpercenként. Az IFLScience beszámolója szerint a kísérletek során lézerfényt villantottak fel. Minden villanás egyedi kódot kapott, amit aztán egy algoritmus segítségével rendeztek egymás után úgy, hogy folyamatos legyen a felvétel.

A Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures névre keresztelt technológiának köszönhetően a laboratóriumi körülmények között képesek voltak a másodperc 0,2 billiomod részét lefilmezni. Ennek köszönhetően még a felvillanó fény útja is látható lett. Az alábbi felvétel például egy femtoszekundum időnek felel meg, a fény ez idő alatt egy papírlap vastagságának megfelelő utat tesz meg.

A szakemberek szerint a technológiával olyan kémiai, fizikai és biológiai folyamatokat tudnak majd lefilmezni, amire eddig nem volt lehetőség. Hogy a másodpercenként 5 billió képkocka rögzítése mennyire fejlett technológiát jelent, azt jól jelzi, hogy még csak most készült el az első olyan okostelefon, ami 960 képkockát vesz fel másodpercenként.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.