Tech hvg.hu 2017. május. 13. 08:01

Itt a tablet, amellyel a látássérültek is láthatnak

Nemcsak a navigálásban, hanem az oktatásban is segítheti a látássérülteket a svájci kutatók újdonsága, egy különleges, gombokkal ellátott tablet.

Az ismeretlen helyen való navigálás probléma lehet a látássérültek számára, még akkor is, ha a GPS ma már meg is szólalhat, hangutasításokat adva. Viszont azért jó lenne időnként rá is nézni a térképre, és éppen ezt teszi lehetővé a látássérültek számára egy különleges tablet.

A neves svájci egyetem, az École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) kutatói az európai Blindpad projekt keretében fejlesztették ki az eszközt, amely igen gyorsan ad ki formákat, például térképeket, utcaképeket a felületén, és a vakok vagy gyengén látók az ujjukkal tudják érzékelni azokat. A 12 x 15 centiméteres tableten 192 kis gomb van, amelyek néhány milliszekundumonként tudnak fel és lefelé elmozdulni, így rajzolva ki a formákat. Akárcsak egy igazi tabletnél, itt is bele lehet nagyítani a képbe.

EPFL

A tablet a mágnesesség elvén működik, minden kis gomb egy apró mágnest tartalmaz, és a helyi mágneses mező hatására történik az elmozdulás. A készülék energiafogyasztása minimális, és Bluetooth-kapcsolaton keresztül számítógéphez vagy „igazi” tablethez, okostelefonhoz is kapcsolódhat.

EPFL

A tablet nemcsak a navigációban, hanem az oktatásban is segíthet azzal, hogy különféle geometriai formákat, sőt akár grafikonokat is megjeleníthet. Jelenleg lengyel és olasz látássérült gyerekek tesztelik az oktatási célú felhasználást.

Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.