Bezárult a kör, Kína bemutatja az illiberális államberendezkedés online netovábbját. Csak olyan szerzők írhatnak majd híreket bármelyik kínai weboldalra, akiket a kormány jóváhagyott. Ezzel a lépéssel az internet lényegét szüntetik meg.
Kínában már most sem olyan egyszerű szabadon hozzáférni az információkhoz az interneten, de az új ötéves "kulturális fejlesztési" tervben radikális szigorítást fogalmazott meg a kormányzat. A szigorítás indoklása szerint valamit tenni kell a neten terjedő pletykák, káros információk, hamis hírek, hamis tudósítások és hamis tudósítók ellen. Ennek eszközét a kormánypárt az online média teljes letörésében és állami kontrolljában látja.
A Reuters szerint az új szabályozás szellemisége értelmében a médiának követnie kell a párt útmutatásait, megfelelő irányba vezetnie a közvéleményt és erősíteni a pozitív propagandát. Ennek jegyében egy minősítési rendszert vezetnek be: csak olyan személy dolgozhat az online médiában, akit erre a kínai kormány hivatalos hírügynöksége, a Xinhua megfelelőnek talál.
Alighanem ugyanezen elgondolás vezette a kínai kormányt arra is, hogy újracsinálják a Wikipédiát – csak éppen egy olyan formában, amit senki más nem szerkeszthet majd.