Tech MTI / hvg.hu 2017. május. 08. 10:01

718 napot repült egyhuzamban, most visszatért a Földre az amerikai légierő titkos kémrepülőgépe

Az eddigi leghosszabb, csaknem kétéves, titkos küldetés teljesítése után helyi idő szerint vasárnap leszállt a floridai Kennedy Űrközpontba az amerikai légierő pilóta nélküli űrrepülőgépe, amelyről nem hozzák nyilvánosságra, hogy mit csinált.

Az X-37B, amelyet más néven orbitális kísérleti járműnek is neveznek, 2010-ben repült először. Akkor nyolc hónapot töltött az űrben. A mostani volt a negyedik kísérleti repülés a típussal. Az amerikai légierő tájékoztatása szerint a repülő egy olyan leszállópályán ért földet helyi idő szerint vasárnap 7 óra 47 perckor, melyet korábban a mostanra leszerelt űrsiklók használtak.

A Boeing által kifejlesztett X-37B 2015 májusában indult útnak, Floridából, és 718 napot töltött a világűrben. Az 5 tonnás űrrepülőgép 8,9 m hosszú, 2,9 m magas, szárnyfesztávolsága 4,5 méter. A robotrepülő rakterébe egy kisteherautónyi szállítmány fér, de hogy mi az, arról a légierő nem adott tájékoztatást, ahogy arról sem, hogy az X-37B pontosan mit csinált a gép a levegőben.

Az X-37B fellövése, 2015. május 20-án. Azóta nem szállt le
NASA

A Secure World Foundation nevű alapítvány, amely a világűr békés felfedezését szorgalmazza, arra következtet, hogy a műveletet övező titkolózás arra utal, hogy a repülés során hírszerzéssel kapcsolatos eszközöket próbálhatott ki a légierő.

Korábbi találgatások szerint az X-37B-n új kémműholdtechnikát és űrfegyvert is kipróbálhattak. Egyes vélemények szerint az űrjármű képes lehet más nemzetek űrhajóinak elfogására vagy a Föld körül keringő kínai űrlaboratórium követésére.

Ha tudni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.