Néhány éven belül minden olyan érzéssel gondolunk majd vissza a jelenre, mintha a digitális középkorban éltünk volna. Az 5G elterjedésével számos olyan fejlesztés valósulhat meg, amire eddig scifiként gondoltunk, de már most is vannak olyan eszközök, amelyek ehhez a jövőképhez tartoznak.
Nyolc év. Nagyjából ennyi időt jósol Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója annak, hogy a jelenleg még csak scifiként számon tartott technológiák széles körben is elterjedjenek, a szakember szerint azonban a folyamat már most, akár néhány hónapon belül is elkezdődhet.
"Jelen pillanatban is van már olyan technológia, ami ízelítőt ad abból, milyen lesz a következő évtizedben élni" – jelentette ki a legfrissebb okostechnológiai trendeket felvonultató SM 2017-es konferencia előadásán Christopher Mattheisen. Az egyre szélesebb körben elterjedő IoT (Internet of Things, a dolgok internete) eszköznek köszönhetően minden mindennel kommunikálni fog, ami jelentősen megkönnyíti majd az életünket.
A városokban például az útburkolatba épített érzékelők segítenek parkolóhelyet találni. A viszonylag kevés energiával is elboldoguló kütyük a felhőszolgáltatáson keresztül kommunikálnak a felhasználó mobiljával, ami így jelzi, ha a közelben van egy szabad parkolóhely. A Magyar Telekom vezérigazgatója szerint pedig innen már csak egy ugrás az, hogy ne (csak) a mobillal, az önvezető autókkal is társalogjon az eszköz.
Hasonlóan alakulhat át a szállítmányozás is, az önvezető eszközöknek (drónoknak, kamionoknak) köszönhetően ugyanis elég lesz megadni egy útvonalat, a felhőből kapott információk (például forgalmi adatok) alapján pedig a jármű képes lesz elnavigálni magát a kiindulási ponttól a célállomásig. De a fejlődés kihat majd a mezőgazdaságra, ahol másodpercre pontosan tudni fogjuk, mikor van tökéletesen érett állapotban a termés, mikor kell aratni, öntözni vagy épp permetezni. És mindez még csak a jéghegy csúcsa.
"A Boston Dynamics példáján is látni, milyen közel vagyunk a tökéletes precizitással mozgó robotokhoz. Egy ilyen szerkezettel a Kincsem filmet is le lehetne forgatni úgy, hogy közben a nézőnek fogalma sincs arról, hogy valójában nem igazi lovat, hanem egy mesterien elkészített robotot lát. Arról nem is beszélve, hogy egy kicsit kell csak tovább gondolni a dolgot, és máris készen van egy élethűen beszélő, mozgó és érzelmeket kifejező emberszabású robot" – mondta Christophet Mattheisen.
A fejlődés azonban nemcsak ezeken az eszközökön, hanem az azokat kiszolgáló környezeten is múlik. A fent említett kütyükből ugyanis ezrével ömlenek majd az adatok, amiket valós időben kell továbbítani. Az 5G ezt a lehetőséget adhatja meg, ami minden eddiginél gyorsabb adatelérést tesz lehetővé. "Az elterjedése utat nyit a virtuális valóság, az önvezető autók és számos más technológiai megoldás előtt" – véli a szakember. A kérdés így most már nem az, hogy ezeket a tervek megvalósulnak-e, hanem az, hogy mennyi időn belül.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.