Tech hvg.hu 2017. február. 23. 16:07

Valami piszok jól teljesít Magyarország, ha az a kérdés, milyen gyors a mobilnet

A technológiai iparágban ez hosszú-hosszú ideje nem titok, de mostanában rendre megerősítik a nyilvánosságnak szánt felmérések is: a mobilinternet terén a magyar felhasználók a világ egyik legjobb országában élnek. Legalábbis akkor, ha van pénzük kifizetni.

A technológiai innovációban igencsak élen járó Dél-Korea, valamint a hasonlóan erős Norvégia után harmadik helyen áll Magyarország az OpenSignal friss ranglistáján. Az elemzőcég az előző, ősszel kiadott listájában is harmadik helyen álltunk, erre erősít rá a mostani, november elejétől január végéig berékező adatokból elkészített rangsor.

Az átlagos hazai mobilnetes letöltési sebesség – amit 3G és 4G hálózatok használói között mértek – 31,04 Mbps. Ez nincs nagyon messze a dél-koreai 37,54 Mbps-től és főleg nem áll távol a norvég hálózatok 34,77 Mbps-es eredményétől.

OpenSignal

Érdekesség, hogy a fejlett technológiával általában egy lapon említett Japánban mindössze 21,79 Mbps átlagos sebességet mért az OpenSignal. Ahogy a térképen is látszik, a Magyarországgal szomszédos országok nem igen állnak jól. Közülük Szlovákiában a leggyorsabb a mobilnet (19,88 Mbps), majd a sorban rögtön utána Ausztria (19,39 Mbps) és Horvátország (19,33 Mbps) következik. Szerbiában mindössze 12,36 Mbps az átlagos sebesség.

Mégis lenne itt egy kis probléma

Sőt, az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy – bár mindennapi tapasztalatok ennek időnként ellent mondhatnak – Magyarországon a 3G/4G hálózatok lefedettsége is sokkal jobb, mint sok általunk nagyra tartott nyugati országban.

De akkor ne hagyjuk kibontatlanul az igazság utolsó szeletét sem: ugyanakkor nagyon drága. Miközben egy 35 eurós, azaz kb. 10 ezer forintos tarifacsomagban például Finnországban korlátlan mobilnet jár, Észtországban pedig 30 gigányi, Magyarországon… nos, nálunk ennyibe 1, azaz egy gigabájt fér bele.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.