Nem csökkent a magyar kormányzati szervek “érdeklődése” a facebookozókkal kapcsolatban. Idén két emberről vészhelyzet miatt is kértek adatokat.
A tavalyi év hasonló időszakában mérthez képest 27 százalékkal, 46 710-ről 59 229-re nőtt világszerte a kormányzati adatkérések száma – derül ki a Facebook szokásos átláthatósági jelentésének most kiadott, friss adatsorából. Itthon stagnálásról beszélhetünk: míg a tavalyi év első félévében 224, az idei év első felében 230 facebookozóról kértek ki adatokat a magyar kormányzati szervek. Ezt a mennyiséget összesen 186 adatkéréssel hozták össze a hatóságok, melyből a közösségi oldal üzemeltetői 87 alkalommal tettek eleget részben vagy egészben.
Az ilyenkor kiadott információ vonatkozhat a felhasználóra, annak IP cím szerinti tartózkodási helyére, illetve tartalmazhatja az általa küldött vagy fogadott üzeneteket is.
A friss jelentésből kiolvasható, hogy egy alkalommal (két felhasználóról) vészhelyzeti jelleggel kért adatokat valamelyik kormányzati szerv – ezt a Facebook nem teljesítette.
A magyar állam 21 alkalommal, 23 felhasználóra vonatkozva kért adatarchiválást. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor a Facebook egy az egyben lementi – az akkori állapotban – az érintett személyes profilját, üzeneteit satöbbi, de nem adja ki addig, amíg le nem zárul az erre vonatkozó jogi eljárás. És persze az eljárás végén is csak akkor, ha a bíróság határozata alapján indokoltnak tartja. Mindez akkor lehet hasznos, ha fennáll a veszélye, hogy a jogi eljárás alatt a felhasználó törli a vonatkozó dolgokat a Facebookról.
Egy korábbi cikkünkben megnézheti, milyen értesítést mutat a Facebook annak, akinek a fiókját valamilyen kormányzati szerv megfigyeli, illetve próbálja feltörni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.