Tech hvg.hu 2016. november. 12. 17:00

Látja? Nem látja? Ilyen a világ legkisebb drónja

Elrejthető egy tenyérben, ennek ellenére repül, sőt saját magát látja el energiával. Íme a világ legkisebb irányítható drónja.

A Pennsylvania Egyetem kutatói készítették el a világ legkisebb akkumulátoros repülő szerkezetét, a Piccolissimót. Kétféle változatot is bemutattak, a kisebbik mindössze 2,5 gramm, akkora, mint egy negyeddolláros, míg a nagyobb 4,5 gramm és egy centivel szélesebb, szóval még ez sem mondható termetes darabnak.

University of Pennsylvania

Fejlesztői a világ legegyszerűbb és legolcsóbb drónját akarták elkészíteni, és mellesleg sikerült a legkisebbeket is, az a lényeg, hogy semmiben sem kellett kompromisszumot kötniük. A szerkezetet nagyrészt 3D nyomtatott műanyagból készítették, van benne motor, vezérlőmechanizmus és egy hagyományos lítium-polimer akkumulátor. A drónnak mindössze két mozgó része van, a propeller és maga a robottest. A test épp ellenkező irányban forog, mint a propeller, és míg ez utóbbi 800-szor fordul másodpercenként, addig a műanyagtest mindössze 40-szer. Az egész szerkezet roppant stabil, nincs szükség kiegészítő stabilizáló elemekre.

University of Pennsylvania

S hogy mire használható egy ilyen liliputi drón? Az ötletgazdák szerint elsősorban rajban (százasával, sőt akár ezresével) lehetne bevetni a drónokat, akár kutatási-mentési feladatokra is, de ha színes LED-ekkel szerelik fel őket, akkor akár fényjátékokat is előadhatnának.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.